Nowości Suna

Na początku czerwca br. w ofercie firmy Sun pojawiły się dwie nowe pozycje. Jedna dotyczy sprzętu - serwer Sun Fire V120, a druga oprogramowania - wersja 9.0 systemu operacyjnego Solaris.

Na początku czerwca br. w ofercie firmy Sun pojawiły się dwie nowe pozycje. Jedna dotyczy sprzętu - serwer Sun Fire V120, a druga oprogramowania - wersja 9.0 systemu operacyjnego Solaris.

Sun Fire V120 to kompaktowy serwer klasy „workgroup” (do obsługi grup roboczych) do instalowania w szafie (wysokość 1U). Urządzenie jest wyposażone w 64-bitowy procesor UltraSPARC III (550 lub 650 MHz), maks. w 4 GB pamięci RAM oraz w dysk twardy 36 GB.

Zobacz również:

Model V120 różni się tym od innych serwerów tej klasy, że można w nim zainstalować kartę serwisową System Configuration Card. Karta identyfikuje jednoznacznie serwer i pozwala przenosić informacje o nim do serwera zastępczego. Dzięki temu rozwiązaniu administrator może wymieniać poszczególne części serwera i rozbudowywać system, nie wyłączając go z eksploatacji. Producent instaluje od razu na serwerze oprogramowanie LOM (Lights Out Management), które pozwala zdalnie monitorować i kontrolować system, a w razie potrzeby automatycznie restartować system.

Wraz z serwerem dodatkowo oferowany jest Sun ONE Web Server (znany poprzednio jako iPlanet Web Server), który obsługuje aplikacje pisane w Javie lub Apache HTTP Server oraz Sun One Active Server Pages. Serwer V120 nadaje się do budowania rozwiązań informatycznych zawierających elementy, takie jak: aplikacji, bazy danych, serwery webowe czy pozycjonowanie (hosting) stron WWW. Sun Fire V120 kosztuje (konfiguracja podstawowa) 12 845 zł.

System operacyjny Solaris 9.0 zawiera ok. 300 nowych funkcji i jest zgodne z platformami J2EE 1.3, Sun ONE Application Server oraz Sun ONE Directory Server. Podstawowym jego elementem jest interfejs graficzny oparty na środowisku GNOME.

Solaris 9.0 wyposażono w narzędzie Volume Manager, ułatwiające zarządzanie dużymi ilościami dysków i partycjami. W miejsce narzędzia Admin Tool pojawiło się narzędzie Management Console 2.1.

Wiele nowości dotyczy bezpieczeństwa. Chodzi o takie rozwiązania jak SunScreen 3.2 (zapora), 128-bitowe kodowanie transmisji danych i technologię Kerberos. Wersja 9.0 systemu została wzbogacona o Solaris Secure Shell oraz o programistyczny interfejs SmartCard API. System jest zgodny ze specyfikacją Sun Cluster 3.0, może więc z powodzeniem obsługiwać klastry oparte na tym standardzie.

I na koniec kilka słów o flagowym produkcie firmy Sun, jakim jest Sun ONE Portal Server (oparty na otwartej architekturze). Jest to kompletna platforma do wdrażania portali handlu elektronicznego. Oprogramowanie zawiera wszystkie rozwiązania niezbędne do integrowania aplikacji własnych z opracowanymi przez niezależnych producentów programów; obsługuje ono technologie XTML oraz XML. Sun zadbał o to, aby portal zapewniał bezpieczny dostęp do informacji i usług oraz był spójny ze stosowanymi już mechanizmami uwierzytelniania i nie wymagał od użytkowników osobnego potwierdzania swojej tożsamości przy korzystaniu z każdej usługi portalu.


TOP 200