Nowości: Storage

Oracle modernizuje Sun ZFS

Nowości: Storage

Firma Oracle na konferencji OpenWorld poinformowała o integracji storage Sun ZFS ze swoim oprogramowaniem. ZFS wykorzystuje hybrydową architekturę składowania danych, łączącą mechaniczne dyski twarde i moduły pamięci SSD, a także system plików ZFS (Zettabyte File System). Urządzenia te były produkowane i rozwijane przez niewielki oddział firmy Sun i zostały pozyskane przez Oracle'a razem z zakupem Suna. Dzięki wykorzystywaniu procesorów Intela oraz przygotowaniu własnego sprzętu przez firmę Sun, rozwiązania ZFS charakteryzowały się dobrą wydajnością za cenę znacznie niższą od podobnych urządzeń konkurencji. Podczas zapisu wykorzystuje ona pamięć SSD zamiast o wiele kosztowniejszych i nieznacznie szybszych modułów NVRAM. Przy odczycie z dysków dane są przechowywane także w pamięci podręcznej zbudowanej z modułów SSD.

Integracja ZFS Storage Appliance z rozwiązaniami Oracle objęła bazę i aplikacje Oracle'a, Fusion Middleware, systemy operacyjne Oracle Linux i Solaris, a także OracleVM. Obecnie urządzenie współpracuje z narzędziami Oracle RMAN (Recovery Manager), Oracle Database Cloning oraz Data Guard. ZFS obsługuje deduplikację inline oraz kompresję danych przed zapisaniem ich na dyski. Według producenta obie technologie umożliwiają poprawę sprawności storage'u aż do 90%. Analiza działania aplikacji jest możliwa za pomocą oprogramowania DTrace Analytics.

Do połączeń z ZFS wykorzystuje się standardowe protokoły, takie jak InfiniBand, FibreChannel, iSCSI, NFS oraz CIFS. Cztery najnowsze modele ZFS Storage Appliance dostępne są w różnych wersjach wyposażenia, od 12 TB do 1 PB przestrzeni storage. Celem tej integracji jest utworzenie platformy, która posłuży do budowy rozwiązań . Cena tych urządzeń jeszcze nie została podana.

Bluejet łączy macierz z chmurą

Nowości: Storage

Technologia kopii bezpieczeństwa przez WAN w modelu cloud computing zyskuje coraz większą akceptację biznesu. Firma Cirtas Systems wydała urządzenie, które przeznaczone jest do backupu w modelu cloud computing. Przechowuje ono lokalnie kopie danych o wysokim priorytecie, pozostałe informacje wysyła przez WAN.

Macierz Bluejet Cloud Storage Controller lokalnie przechowuje dane i wykorzystuje moduły DRAM, SSD oraz mechaniczne dyski 7200 RPM. Wykorzystanie wielu poziomów storage umożliwia składowanie danych zależnie od priorytetów ustalonych przez administratora. Urządzenie oferuje 3,5 TB wbudowanej przestrzeni dyskowej i umożliwia archiwizację w zasobach cloud computing świadczonych przez Iron Mountain Archive Services lub Amazon S3, zależnie od potrzeb firmy. Obsługa innych dostawców usług cloud computing będzie dodawana w przyszłości, w miarę dalszego rozwoju urządzenia.


TOP 200