Nowości Samsunga: sprzęt z Windows 8, odświeżony Note

Koncern Samsung Electronics zaprezentował na targach IFA w Berlinie całą serię nowych produktów - m.in. tablety z systemem Windows 8, smartfony ATIV, nową wersję tableto-smartfonu Note oraz aparat fotograficzny Galaxy Camera, wyposażony w system Android.

Premierowe produkty koreańskiej firmy wyraźnie pokazują, że zamierza ona silnie promować nowe systemy operacyjne Microsoftu - różne wersje Windows zainstalowane są na urządzeniach z serii ATIV, w skład której wchodzą m.in. smartfon ATIV S oraz tablety ATIV Tab, ATIV Smart PC i Smart PC Pro.

ATIV S pracuje pod kontrolą Windows Phone 8 - najnowszej wersji mobilnego OS-u Microsoftu, w której przeprojektowano ekran startowy i która obsługuje ekrany o rozdzielczości HD, procesory wielordzeniowe, karty microSD oraz moduły NFC. Nowy smartfon Samsunga wydaje się w pełni wykorzystywać te możliwości - zastosowano w nim 4,8" ekran Super AMOLED, dwurdzeniowy procesor 1,5 GHz, NFC oraz standard HSPA+.

Zobacz również:

  • Załamanie rynku smartfonów w Europie - najgorszy wynik od 9 lat
  • iPad jako komputer - czy to użyteczne narzędzie dla biznesu?

W tablecie ATIV Tab zastosowano tabletową wersję Windows 8 - RT. Na liście komponentów znajdziemy procesor ARM (1,5 GHz, dwurdzeniowy) oraz ekran 10,1" o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Urządzenie waży 570 g i ma zaledwie 8,9 mm grubości (jest więc lżejsze i cieńsze niż nowy iPad). Porty USB i HDMI umożliwiają podłączenie urządzeń peryferyjnych (np. klawiatury) lub zewnętrznego ekranu.

Ciekawie zapowiadają się również modele ATIV Smart PC i Smart PC Pro, łączące cechy tabletu z komputerem PC. Zastosowano w nich procesory Intela (Core i5 w przypadku wersji Pro, Atom w podstawowej), Windows 8, dotykowe ekrany oraz klawiatury, które można jednym ruchem odłączyć od urządzenia (połączenie jest magnetyczne). Do każdego dołączony jest rysik S Pen (znany z urządzeń z rodziny Galaxy Note), służący do pisania na ekranie, precyzyjnego zaznaczania itp.

Na stoisku firmy na IFA można było również obejrzeć nowe komputery typu all-in-one z serii 7 i 5 - wyposażone w dotykowe ekrany i Windows 8.

Samsung nie zapomniał o zwolennikach systemu Android - firma zaprezentowała ową wersję smartfono-tabletu Galaxy Note, wyposażoną w jeszcze większy (5,5-calowy) ekran o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli. Specyfikację Galaxy Note II uzupełniają czterordzeniowy procesor 1,6 GHz oraz bateria o zwiększonej (z 2100 do 3500 mAh). Pojawiło się również kilka ciekawych innowacji w zakresie oprogramowania - m.in. alert wibracyjny, aktywujący się, gdy użytkownik zacznie oddalać się ze smartfonem od rysika (zapobiega to zgubieniu tego drugiego). Przydatną funkcją może być również uruchamianie odtwarzacza wideo w oknie pop-up, bez wyłączania głównego interfejsu urządzenia.

Ostatnią nowością jest aparat fotograficzny Galaxy Camera - nietypowy, bo pracując pod kontrolą systemu Android 4.1. Wyposażono go w matrycę o rozdzielczości 16 MB, 21x zoom optyczny, moduł 3G, czterordzeniowy procesor oraz pełną integrację z serwisem Dropbox (na który automatycznie przesyłane są zdjęcia). Urządzenie ma trafić na rynek w grudniu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200