Nowości Macworld Expo

Na styczniowych targach Macworld Expo San Francisco 1996 Apple po raz pierwszy zaprezentował publicznie nowy system operacyjny Macintosha, znany pod roboczą nazwą Copland. W targach wzięli udział wszyscy liczący się dostawcy sprzętu i oprogramowania na platformę Macintosh. Duże ekspozycje przygotowali także pierwsi producenci klonów Macintosha - firmy, które budują i sprzedają pod własną marką komputery całkowicie zgodne ze specyfikacją i systemem operacyjnym Apple'a.

Na styczniowych targach Macworld Expo San Francisco 1996 Apple po raz pierwszy zaprezentował publicznie nowy system operacyjny Macintosha, znany pod roboczą nazwą Copland. W targach wzięli udział wszyscy liczący się dostawcy sprzętu i oprogramowania na platformę Macintosh. Duże ekspozycje przygotowali także pierwsi producenci klonów Macintosha - firmy, które budują i sprzedają pod własną marką komputery całkowicie zgodne ze specyfikacją i systemem operacyjnym Apple'a.

Do najbardziej obleganych ekspozycji należały: stoisko gospodarza imprezy - amerykańskiego miesięcznika Macworld oraz sala wystawowa Apple Computer. Apple promował modele komputerów, których rynkowa premiera odbyła się w II poł. ub.r.: Power Macintosh drugiej generacji oraz przenośne PowerBook wyposażone w procesory PowerPC. Nowa generacja Power Maców różni się od poprzedniej przede wszystkim wykorzystaniem szyny PCI zamiast NuBus. Przyjęcie standardu PCI, popularnego na platformie IBM PC, zaowocowało pojawieniem się tańszych kart rozszerzających do Maca, których wiele można było zobaczyć już poczas Macworld Expo. Z kolei produkcja PowerBooków z procesorami PowerPC pozwoli Apple'owi - jak przewidują niektórzy analitycy branży komputerowej - odzyskać tradycyjnie silną pozycję na rynku komputerów przenośnych, zagrożoną po pojawieniu się notebooków z intelowskimi procesorami Pentium.

Dla Apple'a Macworld Expo było jednak przede wszystkim okazją do zaprezentowania nowych technologii, nad którymi pracują obecnie inżynierowie z Cupertino. Najbardziej oczekiwaną nowością jest system operacyjny - Copland, który w wersji handlowej pojawi się na początku przyszłego roku jako Mac OS 8.0. System ten oczekiwany jest zresztą nie tylko przez użytkowników Macintosha: kolejne wersje systemu Apple'a stanowiły bowiem zwykle zapowiedź kierunków ewolucji pozostałych systemów, z Windows na czele. Jak można było się przekonać podczas pierwszych prezentacji Coplandu, sam interfejs graficzny nie zmieni się w sposób istotny, choć użytkownik będzie mógł go zmodyfikować w zasadzie w całości - łącznie z wyglądem okien i przycisków. Mac OS 8.0 ma być systemem w pełni wielozadaniowym i zdystansować pod tym względem aktualnie dotępne na rynku produkty. Do Coplandu zaimplementowane będą również nowe technologie, nad którymi pracował ostatnio Apple, m.in. OpenDoc, który pozwoli zintegrować w jednym dokumencie formaty właściwe nie tylko dla różnych aplikacji, ale nawet różnych platform. Może też zmienić sam sposób korzystania z systemu, gdyż możliwe stanie się dołączanie do niego małych programów rozszerzających, podobnie jak obecnie rozszerzeń do QuarkXPressa.

Duże zainteresowanie zwiedzających budziły stoiska producentów klonów Macintosha. Na ich czoło wysuwa się firma Power Computing, która po wprowadzeniu na rynek serii komputerów PowerWave - najszybszych na rynku makowym, przedstawiła całą rodzinę maszyn dla średnio wymagających użytkowników. Nowe komputery - PowerCurve wykorzystują doskonale znany procesor PowerPC 601 taktowany zegarem 120 MHz. Komputery Power Computing można było dostrzec również w stoisku Microsoftu, który używał ich do prezentacji swoich programów.

Wśród "kloniarzy" największą niespodziankę zgotowały wspólnie firmy: Radius i Umax. Radius wycofał się z produkcji klonów (którą dopiero rozpoczął) i sprzedał cały dział firmy łącznie z nabytą od Apple'a licencją Mac OS-a i prawami do marki SuperMac firmie Umax. Umax pokazał już pierwsze klony ze swoją nazwą i zapowiedział, iż wkrótce rozpocznie produkcję wieloprocesorowego Maca, który będzie stanowił konkurencję dla obecnej już na rynku maszyny - Genesis MP firmy DayStar Digital.

Podczas Macworld Expo trudno było nie dostrzec dynamiki, z jaką rozwija się cały rynek produktów internetowych, szczególnie programów do tworzenia stron WWW . Najwięcej marketingowego "hurra" zrobiono wokół programu PageMill firmy Adobe, który pozwala szybko zbudować stronę łącznie z odniesieniami hipertekstowymi (linkami) od początku do końca w środowisku graficznym. Pojawiają się też programy oparte na języku Java m.in. firma DeltaPoint przedstawiła np. aplikację do tworzenia stron multimedialnych (także w środowisku graficznym) z pełną synchronizacją obrazu, animacji, dźwięku.

Ogromne zainteresowanie towarzyszyło pokazom firmy MetaTools (do niedawna KPT), które prowadził jeden z jej założycieli i twórca wielu programów, Kai Krause. Przedstawił on nowe aplikacje, nad którymi firma dopiero pracuje, m.in. Final Effects służąca do wprowadzania efektów specjalnych do filmów wideo. Programy tworzone przez Kai Krause słyną z oryginalnego i prostego interfejsu. W nowych aplikacjach interfejs jest jeszcze prostszy, a "w niektórych nie ma go już prawie w ogóle".

Szczegółową relację z Macworld Expo będzie można znaleźć w marcowym numerze Macworlda.


TOP 200