Nowości Hewlett-Packarda

Hewlett-Packard wprowadził na rynek nowe wersje stacji roboczych klasy desktop do zastosowań technicznych oraz nowy model serwera równoległego. Wszystkie komputery zaprojektowano z myślą o zainstalowaniu w nich w przyszłości procesorów PA-8000.

Hewlett-Packard wprowadził na rynek nowe wersje stacji roboczych klasy desktop do zastosowań technicznych oraz nowy model serwera równoległego. Wszystkie komputery zaprojektowano z myślą o zainstalowaniu w nich w przyszłości procesorów PA-8000.

Nowe stacje robocze klasy C wyposażone są w procesor PA-7200. Urządzenia osiągają wydajność rzędu 167 SPECint92, 269 SPECfp92, 4,41 SPECint_base95 oraz 7,45 SPECfp_base95. Stacje robocze HP 9000 klasy C dostępne są w dwóch konfiguracjach: C100 opartej na układzie PA-7200 100 MHz i C110 z procesorem 120 MHz. Maksymalna pojemność pamięci operacyjnej wynosi 512 MB, a maksymalna pojemność wewnętrznego dysku SCSI-2 to 6 GB.

Komputery wyposażono także w trzy gniazda rozszerzeń. Architektura HP Visualise, w której procesory główne PA-RISC współpracują z akceleratorami, zapewnia dużą szybkość przetwarzania grafiki trójwymiarowej. Nowe stacje robocze HP przeznaczone są do analizy obliczeniowej, zaawansowanego projektowania trójwymiarowego oraz innych aplikacji do zastosowań profesjonalnych tj. wspomagane komputerowo projektowanie i modelowanie układów mechanicznych i elektronicznych, tworzenie oprogramowania inżynierskiego, systemy informacji geograficznej, architektura i budownictwo.

Nowy serwer równoległy HP 9000 model EPS20 wykorzystuje zalety symetrycznego przetwarzania równoległego (SMP), takie jak wspólna pamięć i bardzo ściśle sprzężony układ mikroprocesorów z możliwością rozbudowy zasobów systemowych oraz zwiększania szybkości. W nowym serwerze można zainstalować do 32 procesorów PA-RISC 120 MHz. Produkt wyposażony jest także w superszybką szynę pamięci 960 MB/s, szybkie łącze FDDI, modularną architekturę oraz upraszczające administrację pojedyncze środowisko systemowe. Serwer jest oferowany z pamięcią systemową o pojemności do 2 GB oraz z wewnętrznym dyskiem SCSI-2 o pojemności 8 GB. Aplikacje równoległe mogą wykorzystać wszystkie jednostki centralne EPS20.

Serwer w konfiguracji dwuprocesorowej osiąga wydajność rzędu 77,5SPECrate_int95 oraz 126rate_fp95. Produkty dostarczane są wraz z oprogramowaniem MC/System Environment, zestawem narzędzi do zarządzania systemem oraz aplikacji, które optymalizują wykorzystanie zasobów systemowych.

EPS20 przeznaczony jest do zastosowań technicznych i naukowych jako narzędzie do symulacji współbieżnych wykorzystywanych w takich dziedzinych, jak obliczenia dynamiki płynów, analizy sejsmologiczne, metoda elementów skończonych, symulacje w czasie rzeczywistym oraz fizyka wysokich energii. W zastosowaniach biznesowych EPS20 przystosowany jest do obsługi dużych systemów wspomagania decyzji oraz specjalizowanego przetwarzania transakcyjnego.

Stacje robocze klasy C są już dostępne na polskim rynku. Serwer EPS20 natomiast pojawi się w sprzedaży w I kw. br.


TOP 200