Nowości Fujitsu

Do wyścigu technologicznego największych producentów sprzętu komputerowego z powodzeniem włącza się japońska firma Fujitsu. Ostatnio zaprezentowała kilka nowych produktów, które już są, lub wkrótce będą dostępne w sprzedaży detalicznej.

Do wyścigu technologicznego największych producentów sprzętu komputerowego z powodzeniem włącza się japońska firma Fujitsu. Ostatnio zaprezentowała kilka nowych produktów, które już są, lub wkrótce będą dostępne w sprzedaży detalicznej.

Drukarka DL1000

DL1000 jest 24-igłową drukarką mozaikową, pracującą z szybkością 240 zn./sek. Dzięki niekonwencjonalnemu położeniu głowicy (skośnie z góry do dołu) możliwe jest drukowanie również na górnym marginesie papieru. Egzemplarze przeznaczone na rynek wschodnioeuropejski wyposażone są m.in. w polskie znaki diakrytyczne. Szerokość wałka umożliwia korzystanie z papieru formatu A3 (w poprzek). Dzięki odpowiedniej sile igieł można drukować do 3 kopii. DL1000 korzysta z własnego języka DPL 24C Plus oraz emuluje IBM Proprinter XL24 i Epson LQ 2500/2550. W sklepach jest do nabycia od marca.

DL3800

DL3800 jest 24-igłową drukarką mozaikową, która umożliwia drukowanie do czterech kopii dokumentu. Producent określa ją jako ekologiczną, tzn. do jej produkcji używa się wyłącznie materiałów, które mogą być przetwarzane wielokrotnie, a do jej pakowania zastosowano papier falisty zamiast styropianu. Taśma barwiąca umożliwia pięciokrotne nasączanie. Drukarkę łatwo konfiguruje się za pomocą dołączonych programów, zarówno w DOS jak i Windows. Automatyczne rozpoznawanie szerokości papieru oraz automatyczne podawanie pojedynczych kartek ułatwia pracę z DL3800. Możliwe jest drukowanie papieru o formacie A3 (w poprzek). Podobnie jak DL1000 drukarka DL3800 korzysta z języka DPL 24 Plus i emuluje drukarki IBM Proprinter XL24 oraz Epson ESC/P2. Standardowo wyposażona jest w 128 kB bufor, osiąga prędkość do 400 zn./sek i wyróżnia się cichą pracą - 49 dB. Żywotność głowicy określono na 300 mln uderzeń. Rozdzielczość druku - 360x360 dpi pozwala na uzyskanie precyzyjnych wydruków. W sklepach od marca br.

VM4

Drukarka laserowa VM4 z wydajnością 4 str./min oraz niskimi kosztami eksploatacji (koszt druku jednej strony - ok. 0,03 DM) szczególnie predestynowana jest dla indywidualnego użytkownika. Wyposażona jest w procesor Intela 80960 KA (10 MHz). Kaseta na papier mieści 100 arkuszy. Konfigurowana jest programowo, zarówno w DOSie jak i w Windows. Dzięki nowej technologii Fujitsu Enhanced Imaging Technology (FEIT) osiąga rozdzielczość w pionie nawet do 900 dpi. Emuluje HP LaserJet III, korzysta z języka PCL5 oraz HP-GL II, opcjonalnie może być wyposażona w PostScript. Standardowa pamięć to 1 MB z możliwością rozbudowy do 9 MB (standardowe SIMMy). Wbudowane interfejsy to dwukierunkowy Centronics oraz RS232C, a opcjonalnie - Ethernet, Token Ring i Apple Talk. Toner wystarcza na wydrukowanie 1600 stron, bęben - 10 tys. W sprzedaży detalicznej ma się pojawić w drugim

kwartale br.

M2512A

Pod tym kryptonimem kryje się 3,5-calowy napęd dysków magneto-optycznych o pojemności 230 MB komunikujący się z komputerem za pomocą interfejsu SCSI-2. Zbudowany jest zgodnie ze standardem ECMA-201 (European Computer Manufacturers Association). Napęd odczytuje także dyski 128 MB, która to wielkość do niedawna była maksymalną dla tego typu dysków. Wysokość napędu wynosi tylko 25,4 mm (1 cal). Prędkość przesyłu danych wynosi 2,1 MB/s. Z wbudowanym 237 kB cache prędkość ta może wzrosnąć do 3,3 MB/s w trybie asynchronicznym i 5 MB/s w synchronicznym (tzw. burst mode). Prędkość obrotowa silnika - 3600 obr./min, natomiast średni czas dostępu - 35 ms. Jest zasilany jednym napięciem 5 V. Taki sposób zasilania jest coraz powszechniejszy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200