Nowoczesny bank

Specjalistyczne wyposażenie ma na celu nie tylko dobre zarządzanie usługami w banku, ale także zapewnienie bezpieczeństwa gotówce powierzonej przez klientów.

Specjalistyczne wyposażenie ma na celu nie tylko dobre zarządzanie usługami w banku, ale także zapewnienie bezpieczeństwa gotówce powierzonej przez klientów.

3 mln

kart z mikroprocesorem - zwiększających bezpieczeństwo transakcji - zostało już wydanych w Polsce, 4 lata temu było ich jedynie 70 tys.

Chociaż w nowoczesnej bankowości wiele transakcji odbywa się zdalnie i bezgotówkowo, klient korzystający z usług bankowych, nadal miewa z nim kontakt. Najczęstszym urządzeniem, z którego korzysta typowy klient, jest bankomat. Ich oferta jest dość szeroka, wszystkie wyglądają podobnie. Oprócz wypłaty kilku banknotów (większość transakcji stanowią kwoty rzędu kilkuset złotych), niektóre bankomaty obsługują wypłatę większych kwot pieniędzy, wydając banknoty w paczkach. Obecne potrafią dużo więcej. Za ich pomocą można sprawdzić stan konta, doładować telefon komórkowy, przejrzeć historię operacji, a nawet dokonać zdefiniowanego przelewu. W przerwie pomiędzy ekranami transakcyjnymi wyświetlają one reklamy.

Każdy bankomat jest dość dobrze zabezpieczony przed obrabowaniem. Ponadto producenci wyposażają je w systemy ochrony przed kopiowaniem kart płatniczych klientów. Dodatkowo używane są klawiatury szyfrujące wprowadzane informacje, specjalne ekrany z wąskim kątem widoczności obrazu, monitoring wizyjny oraz inne zabezpieczenia techniczne. W bankomacie znajduje się dość duża rezerwa gotówki, samo urządzenie niejednokrotnie znajduje się w rzadko uczęszczanych miejscach, dlatego sejfy są wyjątkowo mocne, ciężkie, a w pomieszczeniu gdzie je postawiono, instaluje się system alarmowy z powiadomieniem.

Dzisiejsze bankomaty są nieco zmodyfikowanymi komputerami PC, pracującymi pod kontrolą Windows, przy czym cały system operacyjny jest dostosowany do konkretnego zadania. Do niedawna używano systemu IBM OS/2, ale od 2005 r. wsparcie dla niego zostało wygaszone. Pomimo jego zalet (m.in. bardzo dobrego bezpieczeństwa), bankomaty z OS/2 to już przeszłość.

Kłopotliwa wpłata

Nowoczesny bank

Producenci wyposażają bankomaty w systemy ochrony przed kopiowaniem kart płatniczych, czy klawiatury szyfrujące wprowadzane informacje, aby zabezpieczyć klientów przed skimmingiem.

Na polskim rynku zagościły wpłatomaty, automaty, w których klient może samodzielnie zdeponować gotówkę. Pierwsze takie urządzenia pojawiły się kilka lat temu i działały na zasadzie wrzutni. Klient pobierał kopertę z podajnika, wkładał do niej gotówkę, wpisywał numer karty płatniczej i deponował pieniądze. Po przeliczeniu przez pracowników banku, środki były księgowane. Proces ten trwał dość długo, klienci narzekali i w praktyce się nie przyjął.

Nowoczesne urządzenia potrafią połączyć funkcje bankomatu i wpłatomatu, umożliwiają ponowne wydanie wpłaconych banknotów innym klientom. Obecnie eksploatowane wpłatomaty od razu analizują wkładane banknoty, sprawdzają ich autentyczność, liczą je i drukują potwierdzenie transakcji. Przeważnie są połączone z infrastrukturą banku i mogą od razu podać informacje o wpłacie do systemu transakcyjnego, księgując je od razu na koncie klienta.

Wpłatomaty odciążają placówki banku od operacji wpłat gotówkowych, ale nie są jeszcze zbyt rozpowszechnione w polskich bankach. W praktyce urządzenia te bywają awaryjne, problemy wynikają głównie z niedoświadczenia klientów. Jest to nowość w porównaniu do bankomatów, ponadto nie zawsze wkładane przez klientów banknoty są w stanie nadającym się do mechanicznego przeliczenia, kontroli autentyczności i tak dalej.

Wyjąć się nie da

Gotówka wpłacana przez klientów powinna być bezpiecznie przechowywana. Naturalnym miejscem jest odpowiednio wyposażony sejf. W przypadku tradycyjnego tego typu urządzenia problemem jest bezpieczeństwo kasjera, który go otwiera. Rozwiązaniem jest urządzenie, które umożliwia zdeponowanie gotówki w bezpieczny sposób, bez otwierania sejfu. Takie sejfy depozytowe są powszechnie używane np. na stacjach benzynowych. Z reguły obsługa nie posiada kluczy do sejfu, urządzenie wyposaża się w zamek zegarowy, w szufladach kas przechowuje się niewielką ilość gotówki.

Całość depozytu wrzutni jest chroniona przez wytrzymały sejf, który jest tak skonstruowany, aby uniemożliwić obrabowanie w krótkim czasie. Często instaluje się go w połączeniu z elementami konstrukcji budynku uniemożliwiając kradzież sejfu wraz z zawartością. Depozyt jest chroniony, a wyjęcie składowanych pieniędzy przez otwór mechanizmu wrzutowego jest niemożliwe. Niektóre z konstrukcji przewidują nawet atak poprzez zdeponowanie materiału wybuchowego w kopercie.

Nocna wyprawa do banku

60 mln

transakcji dokonują co miesiąc Polacy za pośrednictwem bankomatów.

Odmianą sejfu depozytowego jest wrzutnia nocna. Jest to urządzenie wyposażone w szufladę depozytową, służące do deponowania np. worków z pieniędzmi, pochodzącymi z utargu. Po otwarciu górnej części urządzenia, udostępnionej klientom, można na szufladzie położyć depozyt, wprowadzić wszystkie niezbędne informacje do komputera sterującego wrzutnią, a następnie zamknąć mocne drzwi chroniące szufladę.

Depozyt zostaje przesunięty z szuflady do sejfu poniżej, chroniąc w ten sposób inne depozyty przed rabunkiem. Sejf jest solidny, aby wytrzymać mechaniczne sforsowanie, jest też chroniony zestawem zamków elektronicznych i mechanicznych. Często wrzutnia może być zainstalowana w otworze w ścianie w taki sposób, by część odpowiedzialna za wkładanie depozytu była dostępna dla klientów, a pozostałe elementy urządzenia były pilnie strzeżone w pomieszczeniach banku.

Wrzutnia nocna bardzo podwyższa bezpieczeństwo klientów banku, eliminując konieczność przechowywania nadmiaru gotówki. Przeniesienie odpowiedzialności za składowaną gotówkę na bank jest dla wielu firm korzystniejsze niż przechowywanie utargu we własnym sejfie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200