Nowoczesne nauczanie

... i szereg innych projektów

Informatyka w WWSI to nie tylko system e-learningowy. Sprawnie działający system obsługujący dziekanat WWSI organizuje w spójny sposób dane studentów, arkusze ocen, złożone wnioski, informacje dotyczące średnich ocen, stypendiów i wniesionych przez studentów płatności - jednym słowem, całą pracę administracyjną związaną z prowadzeniem uczelni wyższej. Z poziomu eDziekanatu można wysłać maila do studenta lub ich grupy i uzyskać raporty przekrojowe dotyczące średnich, płatności czy stypendiów.

Przed każdym semestrem kierownicy zakładów dydaktycznych wysyłają do działu informatyki zapotrzebowania na wirtualne środowisko dydaktyczne umożliwiające prowadzenie zajęć. Oprócz środowiska niezbędnego do prowadzenia zajęć z przedmiotów informatycznych udało się zwirtualizować obowiązkowe, narzucone przez MNiSW zajęcia z podstaw miernictwa, fizyki i elektrotechniki. Osoby niewidome i niedowidzące mają do dyspozycji specjalistyczną pracownię bez barier. "Oferujemy szkolenia i rozmaite działania na rzecz osób niedowidzących i niewidomych. Zakupiliśmy sprzęt i licencje na specjalistyczne oprogramowanie, konsultując się z Polskim Związkiem Niewidomych" - mówi Dariusz Majka, dyrektor ds. administracyjno-technicznych WWSI.

Jednym ze stosowanych w WWSI systemów jest Abakus wykorzystywany do zamieszczania w przestrzeni elektronicznej testów przeprowadzanych studentom podczas zajęć i dostępnych dla uwierzytelnionych użytkowników z dowolnego miejsca. Opracowany został kilka lat temu i jest niejako wstępem do poważniejszych rozwiązań umożliwiających urozmaicenie i usprawnienie zajęć prowadzonych w WWSI. Jak wiele innych systemów, ten również został przygotowany dla szkoły przez dział informatyki. Jak twierdzi Dariusz Majka, z systemu korzysta połowa wykładowców. Kilka lat temu ruszył zaś projekt stworzenia profesjonalnej biblioteki multimedialnej z nagraniami prowadzonych w szkole wykładów. Na razie w bibliotece znalazło się 60 wykładów. "Kupiliśmy sprzęt umożliwiający profesjonalną realizację materiałów filmowych - kamery, oświetlenie, mikrofony - by móc nagrywać wykłady i udostępniać je przez WWW. W tej chwili nagrywamy wykłady głównie na potrzeby projektu Informatyka+" - wyjaśnia Dariusz Majka.

Jak większość szkół wyższych, WWSI udostępnia studentom dyski sieciowe, serwer pocztowy i pełne spektrum informacji dotyczących zajęć, płatności, ocen i formularzy wniosków za pośrednictwem spójnie zorganizowanych stron WWW. "Często korzystamy z udostępnianych na stronie wniosków podań, planów zajęć, kalendarium roku, informacji o zbliżających się płatnościach czesnego, odbieramy informacje z biblioteki o zbliżaniu się terminu oddania książek. Bardzo przydatna okazuje się strona, na której znajdują się informacje o odwołanych zajęciach - zawsze warto tam zajrzeć przed wyjściem z domu" - mówi Leszek Stachowski, student WWSI.

Uczelnia planuje również szereg kolejnych wdrożeń systemów IT. Niedługo zostanie uruchomiony Open Journals System, platforma publikacji prac naukowych pracowników WWSI. "Chcemy zwirtualizować wyniki badań naukowych i stworzyć e-platformę współpracy pomiędzy jednostkami badawczo-naukowymi" - mówi Andrzej Żyławski.


TOP 200