Nowoczesne Data Center

Jednak dostawcy tych platform nie są tu sami - na rynku pojawiają się rozwiązania firm niezależnych. Przykładem może być SuperVisor firmy HotLink, który pozwala na zarządzanie maszynami wirtualnymi Microsoft Hyper-V, Citrix Xen Server i Red Hat KVM bezpośrednio z konsoli VMware vCenter. Aplikacja ta pasuje do tych środowisk vSphere, które chcą poszerzyć wachlarz używanych platform hiperwizora i nadal zarządzać tym z pojedynczej konsoli - w tym przypadku VMware vCenter.

Co jednak można zrobić w przypadku środowiska Microsoftu, w którym do zarządzania wszystkimi serwerami w centrum danych i środowiskiem Hyper-V używa się Microsoft System Center, kiedy środowisko to ma być poszerzone o VMware vSphere dla niektórych krytycznych aplikacji? Microsoft System Center 2012 może już sam zarządzać VMware, ale jest jednak dość ograniczony w tych funkcjach, które dla vSphere sprowadzają się do funkcjonalności monitorowania.

Zobacz również:

  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT
  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
Nowoczesne Data Center

Architektura SDN

Firma Veeam udostępniła Veeam Management Pack (MP) 10-Pack, bezpłatne narzędzie monitorujące Microsoft System Center 2012 dla środowisk VMware, które pozwala użytkownikom System Center monitorować środowisko VMware z konsoli System Center Operations Manager. Do funkcjonalności, którą System Center już zapewnia, Veeam MP dodaje: alarmy, wykresy, pulpity, raporty, audyty, powiadomienia i automatyzację dla wszystkich komponentów VMware, w tym: vCenter Server, klastrów, hostów, maszyn wirtualnych, pamięci masowych i sprzętu. Zapewnia także szczegółowy obraz stanu z dużą liczbą wskaźników i zdarzeń, m.in. zaawansowane wskaźniki dotyczące zapotrzebowania na pamięć, dyski czy operacje we/wy dysków, co można uznać za jego unikatowa cechę.

Bezpłatny Veeam Management Pack 10-Pack jest w pełni funkcjonalną wersją MP, z zapewnionym jednorocznym wsparciem serwisowym. Jednak, aby z niego skorzystać, trzeba już użytkować lub mieć w najbliższych planach użytkowanie System Center 2012; ponadto ta bezpłatna licencja ograniczona jest tylko do 10 gniazd procesora. Dla użytkowników Hyper-V planujących wirtualizację aplikacji krytycznych na VMware vSphere, licencja dziesięciogniazdowa może być jednak wystarczająca.

Wirtualizacja pamięci i sieci

Wirtualizacja serwera w centrach danych jest już dość powszechna, ale wirtualizacja sieci i pamięci masowej dopiero startuje. Pomysł wirtualizacji pamięci jest podobny do pomysłu wirtualizacji serwera. Pamięć nie jest przypisywana do poszczególnych serwerów czy nawet maszyn wirtualnych - odpowiednie oprogramowanie tworzy pulę zasobów pamięci i zapewnia centralne nią zarządzanie. W rezultacie różnorodne komponenty pamięciowe mogą być prezentowane maszynie wirtualnej jako jednolity zasób, eliminując potrzebę oddzielnego zarządzania różnymi pamięciami dyskowymi.

Podstawowymi parametrami pamięci masowej są szybkość i pojemność, ale bardziej precyzyjne wymagania obejmują przepustowości we/wy (IOPS - input and output per second). Dostawcy hiperwizorów pamięci umożliwiający tworzenie puli ich zasobów niechętnie zapewniają gwarancje IOPS w sytuacjach, kiedy muszą zarządzać sprzętem konkurentów. A jeżeli nie mogą gwarantować wydajności pamięci wirtualizowanej, to raczej nie będzie ona stosowana dla aplikacji "pierwszej linii", ściśle zależnych od IOPS. Za wirtualizacją pamięci przemawia jednak możliwość używania popularnego sprzętu pamięciowego, zamiast systemów własnych dużych dostawców, jak EMC czy NetApp, co może prowadzić do znacznej obniżki kosztów sprzętu (według niektórych analityków nawet do 60%).


TOP 200