Nowi w Liberty Alliance

Stowarzyszenie Liberty Alliance Project rozszerzyło się o trzydziestu nowych członków, którzy wezmą udział w tworzeniu standardów uwierzytelniania online.

Nowi członkowie zjawiają się dokładnie w miesiąc po wydaniu przez Liberty Alliance wersji 1 specyfikacji, określającej mechanizm jednokrotnej rejestracji (single sign-on) dla handlu elektronicznego i web services.

Specyfikacja ma umożliwić uwierzytelnianie użytkowników w jednym punkcie dostępowym sieci i używać tak określonej tożsamości przy dostępie do innych ośrodków w sieci. To tak zwane "sfedorowane zarządzanie tożsamością" jest kluczowym elementem w projektowaniu bezpiecznych systemów handlu elektronicznego i web services używanych w interakcjach biznes-klient i biznes-biznes, aczkolwiek przymierze koncentruje się wstępnie na stronie klienta.

Zobacz również:

  • Trwają prace nad komputerami symulującymi działanie ludzkiego mózgu

Alians został zainicjowany przez Sun Microsystem prawie rok temu dla przeciwstawienia się inicjatywie Microsoftu stworzenia podobnego mechanizmu uwierzytelniania w postaci usługi Passport. W skład przymierza wchodzą m.in. Nokia, MasterCard, American Express i United Airlines.

Nowi członkowie to m.in. Baltimore Technologies, Bridgewater Systems, ePresence, Finacial Service Technology Consortium, Healthcare Finacial Management Association, Internet 2, Oblix i Spring.

Szczególnie ważne jest przystąpienie do porozumienia konsorcjum Internet 2. Skupia ono 200 uniwersytetów współpracujących z przemysłem i instytucjami rządowymi nad problematyką zaawansowanych technologii i aplikacji sieciowych. Niedawno konsorcjum to wydało OpenSAML - referencyjną implementację open source SAML (Security Assertion Markup Language). SAML jest podstawą specyfikacji wydanej przez Liberty Alliance.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200