Nowe życie LifeBook

Notebooki stanowią główny element oferty Fujitsu Siemens Computers na polskim rynku. Firma wprowadziła do sprzedaży dwie nowe rodziny komputerów przenośnych.

Notebooki stanowią główny element oferty Fujitsu Siemens Computers na polskim rynku. Firma wprowadziła do sprzedaży dwie nowe rodziny komputerów przenośnych.

Firma Fujitsu Siemens Computers, utworzona ok. pół roku temu, wprowadza do sprzedaży serię notebooków LifeBook z procesorami intelowskimi, a także nowe modele LiteLine, które wyposażono w procesory AMD K6-2. Cena notebooków LiteLine wynosi mniej niż 5 tys. zł.

Są to pierwsze nowe notebooki, które wyprodukowano po połączeniu europejskich oddziałów Fujitsu i Siemensa, wytwarzających komputery, i utworze- niu Fujitsu Siemens Computers. Ich konstrukcja jest opar- ta na architekturze modeli produkowanych wcześniej przez Fujitsu, ale wykorzystuje niektóre elementy opracowane przez Siemensa, m.in. akumulatory i systemy zabezpieczeń.

Pięć linii LifeBook

Seria notebooków LifeBook składa się z pięciu linii produktów, w skład których wchodzą modele różnej klasy, a także mininotebooki. Są one wyposażone w procesory Celeron, Pentium II lub Pentium III i mają zróżnicowane konfiguracje. Praktycznie jest to kompleksowa oferta, obejmująca wszystkie segmenty rynku i wymagania odbiorców. Komputery linii LifeBook E - przeznaczonych dla odbiorców korporacyjnych - zostały wyposażone w oryginalny panel z przyciskami, którego funkcją jest sprzętowe zabezpieczenie przed nieuprawnionym dostępem do notebooka i danych zapisanych na dysku. System ten umożliwia m.in. szyfrowanie informacji, by niemożliwe było ich odczytanie nawet po wyjęciu napędu i zainstalowaniu go w innym komputerze. Opcjonalnym wyposażeniem notebooków jest też czytnik kart mikroprocesorowych.

Dodatkowym wyposażeniem komputerów są replikatory portów i różnego typu stacje dokowania (mininotebooki mają replikatory w standardzie). Należy jednak zauważyć, że firma nie zdecydowała się na ujednolicenie ich konstrukcji i większość linii notebooków wymaga odmiennych modeli tych urządzeń.

Cena modeli LifeBook E wynosi co najmniej 11 tys. zł. Najtańsze modele klasy podstawowej LifeBook C kosztują minimum ok. 7 tys. zł, najwydajniejsze, najwyższej klasy notebooki LifeBook X - od ok. 14 tys. zł.

Notebooki na granicy 1000 USD

Nowa seria LiteLine jest przeznaczona dla użytkowników, nie wymagających wysokiej wydajności.

LiteLine ma zintegrowaną konstrukcję typu all-in-one i jest wyposażony w procesor AMD K6-2 450 MHz, 12,1" wyświetlacz HPA (pasywna matryca), 32 MB SDRAM, dysk o pojemności 6 GB oraz wbudowane modem, czytnik CD-ROM i stację dyskietek.

Sugerowana cena notebooka wynosi tylko ok. 4800 zł, czyli jest mniejsza niż podobnych modeli Toshiby, która dotąd należała do firm oferujących na polskim rynku najtańsze markowe notebooki.

Komputery przenośne najważniejsze?

Jak stwierdził Wojciech Bombała, odpowiedzialny w Fujitsu Siemens za sprzedaż notebooków na polskim rynku, są obecnie najważniejszym produktem firmy, z którym wiązane są największe nadzieje na wzrost obrotów.

Obie firmy - Siemens i Fujitsu - były wcześniej obecne na polskim rynku. Siemens od wielu lat, Fujitsu od niedawna. Sprzedaż notebooków Siemensa dotychczas była znikoma w odróżnieniu od Fujitsu, która była pod tym względem bardziej aktywna (w 1999 r. firma ta sprzedała w Polsce ok. 1200 komputerów przenośnych).

Obecnie firma ma 4 znanych dystrybutorów: , Computer 2000, JTT Computer i STGroup.


TOP 200