Nowe wydanie pcAnywhere

Windows 2000 i późniejsze wydania pozwalają na zdalne zarządzanie innymi komputerami za pomocą tych samych narzędzi, jakie są używane do zarządzania maszynami lokalnymi. Po co więc kupować coś, co można otrzymać wraz z systemem operacyjnym? Odpowiedzią Symanteca są dodatkowe mechanizmy i rozszerzenia.

Windows 2000 i późniejsze wydania pozwalają na zdalne zarządzanie innymi komputerami za pomocą tych samych narzędzi, jakie są używane do zarządzania maszynami lokalnymi. Po co więc kupować coś, co można otrzymać wraz z systemem operacyjnym? Odpowiedzią Symanteca są dodatkowe mechanizmy i rozszerzenia.

Symantec przejął pcAnywhere w roku 1991 wraz z firmą Dynamic Microprocessor Associates. Najnowsze wydanie tego popularnego oprogramowania do zdalnego zarządzania jest oznaczone numerem 11.

Oprogramowanie pcAnywhere konkuruje na rynku z zestawami oprogramowania zarządzającego zawierającymi funkcje zdalnego sterowania, dostarczanymi przez HP i IBM. Technologia zdalnego sterowania jest też zagnieżdżona w systemach operacyjnych Microsoftu.

Instalacja klienta

Nowe wydanie pcAnywhere

Jednym z najbardziej kłopotliwych i czasochłonnych zadań przy wdrażaniu oprogramowania, takiego jak pcAnywhere, jest instalowanie klientów. Symantec rozwiązał ten problem, wprowadzając do tej wersji mechanizm Quick Connect and Deploy. Mechanizm ten pozwala w krótkim czasie przejąć przez sieć kontrolę nad komputerem docelowym.

Quick Connect wymaga jedynie wprowadzenia numeru telefonicznego, adresu IP lub nazwy maszyny. Oprogramowanie wtedy automatycznie organizuje połączenie. Wcześniej zdarzały się sytuacje, że trzeba było odwiedzić zdalną maszynę, jeżeli nie dysponowało się innym narzędziem do dystrybucji oprogramowania.

Zdalne zarządzanie

Zdalnemu zarządzaniu poświęcono w tym wydaniu najwięcej uwagi. Wiele podstawowych zadań zdalnego zarządzania, takich jak edycja rejestrów, dostęp do komend, zamknięcie i przeładowanie systemu, nie wymaga inicjowania pełnej sesji zdalnego sterowania.

Najnowsze uaktualnienie pcAnywhere wprowadza dziewięć narzędzi zarządzania, które usprawniają komunikacje z maszynami odległymi, umożliwiając personelowi help-desk obsługę większej liczby zgłoszeń w ciągu dnia. Osiągnięto to przez automatyzację wcześniej ręcznie wykonywanych poleceń i zmniejszenie wolumenu danych, które trzeba przemieszczać między maszynami lokalną a zdalną.

Zamiast ustanawiać pełną sesję zdalną, oprogramowanie uruchamia lokalnie aplikację, taką jak Regedit (do edycji plików rejestrów), i "zasila" ją danymi pobranymi ze zdalnego hosta. We wcześniejszych wersjach pcAnywhere użytkownik musiał zainicjować pełną sesję zdalnego sterowania na zdalnym serwerze czy PC i dopiero wtedy mógł bezpośrednio sterować aplikacją.

Kompleksowe funkcje ochrony pakietu obejmują obsługę trzynastu typów uwierzytelniania, w tym metody dwuelementowego uwierzytelniania SecurID, sprawdzanie spójności oraz rozszerzone narzędzia do prowadzenia dziennika.

Wzmocniono ochronę, uaktualniając m.in. reguły polityki ochrony i restrykcje dostępowe przez oddziaływanie na mechanizmy zarządzania takimi regułami w Windows.

Nowy interfejs

Innym zasadniczym ulepszeniem jest interfejs użytkownika, który wygląda i działa bardzo podobnie jak interfejs Windows XP, umożliwiając zmianę rozmiaru belki narzędziowej i okna reprezentującego ekran zdalnego hosta. W wersjach wcześniejszych rozmiary okna na urządzeniu sterującym i hoście były różne.

Wiele udoskonaleń interfejsu użytkownika wprowadzonych w tym wydaniu obejmuje możliwość używania mechanizmów: "foldery", "ulubione" i "historia". Graficzny interfejs użytkownika zapewnia spójne przechodzenie pomiędzy aplikacjami do zdalnego sterowania i zarządzania oraz transferu plików. Podstawowy proces zdalnego sterowania może przebiegać w trybie pełnoekranowym.


TOP 200