Nowe wersje interfejsów

W przyszłym roku pojawią się interfejsy SCSI 160 MB/s i 64-bitowa szyna PCI 133 MHz.

W przyszłym roku pojawią się interfejsy SCSI 160 MB/s i 64-bitowa szyna PCI 133 MHz.

Specyfikację kolejnej wersji równoległego interfejsu SCSI - Ultra160/m SCSI o maksymalnej szybkości transmisji danych 160 MB/s ogłosiła grupa firm, w skład której wchodzą Adaptec, Fujitsu, Hewlett-Packard, LSI Logic, Mylex, QLogic i Quantum. Prawie jednocześnie Compaq Computer, Hewlett-Packard i IBM przedstawiły nową wersję szyny PCI, określaną obecnie jako PCI-X, do zatwierdzenia przez organizację PCI SGI (PCI Special Interest Group).

Ostatnia wersja SCSI?

Ultra160/m SCSI jest rozszerzeniem obecnie istniejących specyfikacji interfejsów, umożliwiającym dołączanie urządzeń wyposażonych w interfejsy SCSI-2 i SCSI-3 w wersjach Fast, Ultra, Narrow i Wide. Oprócz dwa razy szybszej transmisji danych, nowa specyfikacja zapewnia lepszą ochronę danych przy podłączaniu urządzeń w trybie hot-swap (bez zamykania i restartu systemu) i umożliwia dynamiczne określanie optymalnej szybkości transmisji, gdy w sieci wykorzystywane są urządzenia wyposażone w interfejsy o różnej wydajności. Pierwsze modele sprzętu z interfejsami Ultra160/m SCSI mają pojawić się na rynku w 1999 r.

Ultra160/m SCSI będzie jednak najprawdopodobniej ostatnim naturalnym rozszerzeniem specyfikacji interfejsów równoległych SCSI, których ważną zaletą jest wsteczna zgodność umożliwiająca korzystanie ze starszych modeli urządzeń i stopniową migrację do nowego standardu. Pozwala to na zmniejszenie kosztów upgrade'u systemów w porównaniu do rozwiązań wykorzystujących nowego rodzaju interfejsy, np. szeregowy Fibre Channel.

Odsłonięta tajemnica PCI-X

Nowa szyna PCI-X ma mieć 64-bitową szerokość i częstotliwość 133 MHz. Jej wdrożenie wymaga wprowadzenia w protokole komunikacyjnym PCI zmian dotyczących zarówno szybkości transmisji, jak i wymagań związanych z parametrami czasowymi sygnałów elektrycznych. Ponadto niezbędna będzie modyfikacja odpowiednich sterowników programowych, wbudowanych w systemy operacyjne. Proces zatwierdzania PCI-X przez PCI SIG potrwa najprawdopodobniej ok. 3-6 miesięcy, ponieważ wiąże się zarówno z analizą proponowanej specyfikacji, jak i zbieraniem komentarzy od licznej grupy firm należących do tej organizacji (w jej skład wchodzą praktycznie wszyscy znani producenci sprzętu i oprogramowania).

Standard PCI-X był w tajemnicy opracowywany przez IBM, Hewlett-Packarda i Compaqa przez ostatni rok. Wywołało to opinie, że inicjatywa ta ma za zadanie osłabić rosnącą pozycję rynkową takich firm, jak Dell lub Gateway, które oferują przede wszystkim standardowe systemy komputerowe, a w mniejszym stopniu koncentrują się na rozwijaniu nowych technologii. Szybkie wprowadzenie standardu PCI-X, przede wszystkim do serwerów Windows NT, ma umożliwić istotne odróżnienie komputerów IBM, Hewlett-Packarda i Compaqa od modeli oferowanych przez konkurencję.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200