Nowe wcielenie Unixa

Na konferencji i targach Uniforum '96, które odbyły się w lutym br. w San Francisco, firmy Hewlett-Packard i Santa Cruz Operation przedstawiły założenia nowego 64-bitowego systemu operacyjnego Unix mającego pracować na opracowywanym przez HP i Intela procesorze Merced.

Na konferencji i targach Uniforum '96, które odbyły się w lutym br. w San Francisco, firmy Hewlett-Packard i Santa Cruz Operation przedstawiły założenia nowego 64-bitowego systemu operacyjnego Unix mającego pracować na opracowywanym przez HP i Intela procesorze Merced.

Ostatnie informacje ujawnione przez HP i SCO są wynikiem zawartego we wrześniu ubiegłego roku porozumienia, na mocy którego SCO nabyła system operacyjny UnixWare firmy Novell oraz wraz z HP podjęła się opracowania nowego, uniwersalnego systemu unixowego. Pracować on będzie na procesorze Merced, który połączy możliwości platform RISC i Intel. System ten opracowany ma być zgodnie z technologią 3D Architecture (3DA), której cechy ujawniono na konferencji Uniforum '96. Technologia 3DA uzyskała już duże wsparcie wśród producentów oprogramowania unixowego. Nowy system operacyjny Unix, wspólne dzieło HP i SCO, pojawić ma się na rynku już w 1997 r. Dostępny on będzie dla platformy intelowskiej (Pentium i Pentium Pro), rodziny procesorów RISC, procesora Merced, a nawet systemów MIPS. Za opracowanie nowego Unixa dla ostatniej z platform odpowiedzialna jest firma NEC. Równocześnie z premierą nowego 64übitowego Unixa dostępna będzie technologia umożliwiająca uruchamianie na nim aplikacji 32-bitowych. Umożliwi to prostą i oszczędną migrację w kierunku systemu 64-bitowego.

3DA - technologia przyszłości

Głównymi wytycznymi dla nowego Unixa są większa niż obecnie skalowalność systemu, elastyczność w jego konfiguracji oraz stabilność pracy. Osiągnięcie tych celów zapewnić ma realizacja trzech głównych założeń technologii 3DA: modułowej budowy systemu, optymalizacji wykorzystania procesora i optymalizacji pracy systemu operacyjnego. Modułowa budowa polegać będzie na tym, że podstawowe funkcje systemu operacyjnego, takie jak zarządzanie pamięcią czy operacje związane z systemem plików, wydzielone będą w postaci oddzielnych modułów łączących się z resztą systemu za pośrednictwem ściśle zdefiniowanych interfejsów. Dzięki możliwości modyfikowania takich modułów, a jednocześnie przy zachowaniu spójnego interfejsu z resztą systemu programiści, integratorzy systemów oraz firmy OEM będą mogły dostosowywać pracę poszczególnych modułów do swoich wymagań bez naruszania architektury właściwego systemu operacyjnego. Drugie z założeń architektury 3DA dotyczy optymalizacji wykorzystania procesora. Każdy z modułów pracujących w systemie będzie mógł być dowolnie modyfikowany pod kątem wykorzystania specyficznych cech danego procesora przy jednoczesnym zachowaniu standardowego interfejsu komunikacyjnego z jądrem systemu. Dzięki temu możliwe będzie wykorzystanie na różny sposób takich cech procesorów, jak np. sprzętowa kompresja wideo i dźwięku oraz równoległe wykonywanie wielu poleceń (takie możliwości będzie miał Merced - nowy procesor HP i Intela). Ostatnim z założeń architektury 3DA jest optymalizacja pracy całego systemu operacyjnego. Dzięki niej będzie można wdrażać nowe technologię, takie jak wieloprocesorowość czy klastry, bez konieczności oddzielnego przystosowywania do nich pracujących aplikacji unixowych. Za tę kompatybilność odpowiadać będzie sam system operacyjny. Dotąd przejście na nową technologię było możliwe, ale system operacyjny nie zapewniał automatycznej optymalizacji swojej pracy w tej technologii.

Co nowego w Unixie?

HP i SCO, oprócz zdefiniowania założeń architektury 3DA, podały także do wiadomości publicznej inne szczegóły techniczne dotyczące nowego systemu operacyjnego. Już dziś wiadomo, że system ten posiadał będzie zaawansowane mechanizmy samozarządzania, dzięki czemu jego instalacja zarówno na pojedynczych komputerach, jak i tych podłączonych do sieci, będzie przebiegała szybciej niż w obecnie dostępnych wersjach Unixa. Nowy Unix będzie wyposażony w mechanizmy autokonfiguracji (także poprzez technologię Plug'n'Play), możliwość zdalnego zarządzania i kontrolowania poszczególnych komputerów w sieci. Nowością będzie także wbudowane w system operacyjny wsparcie dla technologii klastrowej. Naturalnym składnikiem systemu operacyjnego będą też narzędzia do zarządzania licencjami i oprogramowaniem. Dzięki nim możliwa będzie dystrybucja oprogramowania poprzez sieć do określonych komputerów, także pracujących na innych niż RISC i Unix platformach sprzętowych i systemowych. Według HP i SCO będzie to także znakomity sposób na prowadzenie sprzedaży oprogramowania, np. za pośrednictwem Internetu. Zresztą Unix SCO i HP oferować będzie nie tylko tego typu aplikacje internetowe - ma być on wyposażony we wszystkie obecnie stosowane usługi internetowe i to zarówno w wersjach serwerowych, jak i klienckich. Do systemu dołączane ma być nawet oprogramowanie zabezpieczające typu firewall, co pozwoli nabywcom tego systemu tworzyć kompletne rozwiązania Intranet z podłączeniem do Internetu bez konieczności kupna dodatkowego oprogramowania. Dzięki zaawansowanym mechanizmom zabezpieczeń, takim jak identyfikacja stacji w sieci, prywatne i publiczne klucze i wielopoziomowa autoryzacja dostępu do danych, możliwe ma być prowadzenie całkowicie bezpiecznej wymiany informacji i komercji w sieciach komputerowych. Bardzo istotną cechą nowego systemu Unix jest wsparcie dla wielu technologii sieciowych. Unix ten będzie obsługiwał usługi sieci NetWare, takie jak dostęp do plików i drukarek, a także bazy systemowej NDS. Umożliwi to prostą integrację z najpopularniejszym - jak dotąd na całym świecie - sieciowym systemem operacyjnym NetWare firmy Novell. Inne obsługiwane przez nowego Unixa środowiska to sieci Microsoftu oraz usługi ONC.

Windows z Unixem

W swoich projektach dotyczących nowego systemu operacyjnego Unix SCO i HP doceniają rolę takich systemów, jak Windows 95 i Windows NT. Dlatego też nowy Unix będzie oferował funkcje umożliwiające jego prostą integrację ze stacjami Windows. Będzie to związane między innymi ze wspólną konstrukcją systemu zarządzania siecią, w której pracować będą stacje Windows i Unix, wspólne mechanizmy dystrybucji oprogramowania pracujące w obu środowiskach oraz nowa technologia przenoszenia i osadzania obiektów pośrednicząca między OLE Microsoftu a jego odpowiednikiem w Unixie.

Kompatybilność

Najważniejszą cechą, z punktu widzenia klientów użytkujących już systemy unixowe Santa Cruz Operation lub Hewlett-Packarda, jest kompatybilność obu systemów umożliwiająca uruchamianie aplikacji z obu platform. Według zapewnień obu firm nowy system będzie umożliwiał przenoszenie aplikacji z HP-UX-a i OpenServera. HP i SCO mają opracować narzędzia, które zapewnią prostą migrację do nowego systemu.


TOP 200