Nowe układy ARM znacznie przyspieszą pracę smartfonów

ARM zaprezentował w tym tygodniu na targach Computex na Tajwanie dwa nowe mobilne układy, które pozwolą w znaczący sposób zwiększyć wydajność smartfonów. Są to układy należące do rodzin Cortex oraz Immortalis.

Grafika: Arm

ARM informuje, że nowy układ Cortex-X4 w porównaniu z poprzednikiem Cortex X-3 przetwarza dane o blisko 15% szybciej, co czyni go najszybszym układem zaprojektowanym przez tę firmę. Wspiera on przy tym instrukcje zaprojektowane z myślą o obsłudze aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję oraz uczenie maszynowe. ARM twierdzi przy tym, że Cortex-X4 zużywa o 40% mniej energii niż Cortex-X3.

Drugi nowy układ to Immortalis-G720. Bazuje on na architekturze GPU piątej generacji i zastąpi w smartfonach układ Immortalis-G715. Dzięki partnerstwu ARM z MediaTek, układ będzie w pierwszej kolejności instalowany w smartfonach produkowanych przez firmy OPPO i Vivo. Tak jak wcześniejsze procesory graficzne ARM piątej generacji, tak i Immortalis-G720 powstał z myślą o grach i aplikacjach 3D działających w czasie rzeczywistym, tak aby smartfon mógł działać równie szybko jak konsole gier.

Zobacz również:

  • Zerowanie Windows 10/11 - z której opcji skorzystać?
  • Apple i Arm stawiają na długofalową współpracę
  • Huawei P60 Pro ma świetny aparat i... za dużo ograniczeń

ARM wykorzystał premierę dwóch nowych układów do zademonstrowania nowej mobilnej platformę o nazwie Total Compute Solutions 2023 (TCS23), która wykorzystuje wspomniane wcześniej układy Immortalis i procesory Armv9, i posłuży do produkowania smartfonów klasy premium.

Warto na koniec wspomnieć o tym, że ARM (który należy do SoftBank Group Corp.) ogłosił w zeszłym miesiącu, że złożył w Stanach Zjednoczonych ofertę publiczną IPO i zamierza pozyskać w ten sposób na nowojorskiej giełdzie NASDAQ 10 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200