Nowe tendencje w MO-CD

Dotychczas 5,25" dyski magneto-optyczne (MO-CD) pozwalały na zapisywanie ok. 600 MB na nośniku o średnim czasie dostępu ok. 70 ms, przy cenie nośnika wynoszącej ok. 160 USD.

Dotychczas 5,25" dyski magneto-optyczne (MO-CD) pozwalały na zapisywanie ok. 600 MB na nośniku o średnim czasie dostępu ok. 70 ms, przy cenie nośnika wynoszącej ok. 160 USD. (Standardowe dyski magnetyczne mają średni czas dostępu poniżej 20 ms). Świetnie nadawały się do archiwowania zbiorów, ale nie były uważane za konkurenta dysków stałych. Wynikało to po części z małej szybkości obrotowej dysku (2400 obr./min), a po części z trudności w skonstruowaniu odpowiednio lekkiej ruchomej głowicy laserowej do odczytu dysku. Postęp w konstrukcji mechanicznej głowicy, rozdzielenie źródła światła (lasera), umieszczenie go w stacjonarnej części napędu kierującego to światło od lustra na dysk (umieszczony w głowicy) oraz zwiększenie szybkości obrotowej dysku do 3600 obr/min, spowodowało że średni czas dostępu zmalał do ok. 45 ms.

Dyski optyczne Pinnacle PMO-650 o takich parametrach kosztują 4200 USD. Dołączenie kontrolera dyskowego z pamięcią notatnikową (cache) wielokrotnie zmniejsza średni czas dostępu.

Firma Sony pracuje nad nową konstrukcją dysków, w których zapis dokonywany będzie ze stałą szybkością liniową (ale różną prędkością obrotową), co zapewni stałą dużą gęstość zapisu informacji na całej powierzchni dysku. Metoda ta pozwoli na zwiększenie pojemności typowych nośników 5,25" do 1,3 GB.


TOP 200