Nowe technologiew nowej formule

Mimo głosów o malejącej roli targów, hanowerski CeBIT niezmiennie stawrza doskonałą okazję , aby zorientować się w aktualnych trendach na rynku teleinformatycznym.

Mimo głosów o malejącej roli targów, hanowerski CeBIT niezmiennie stawrza doskonałą okazję , aby zorientować się w aktualnych trendach na rynku teleinformatycznym.

Nowe technologiew nowej formule

PrintStik, bo tak nazywa się urządzenie firmy Planon, mieści się w kieszeni. Ma 28 cm długości i 5 cm szerokości, waży pół kilograma i może wykonać trzy kolorowe wydruki w ciągu minuty. PrintStik komunikuje się za pośrednictwem portu USB lub Bluetooth.

Tegoroczne targi zostały zrealizowane w nowej formule. Zakładała ona, że wystawcy zaprezentują swoje produkty z podziałem na cztery główne kategorie: Technologie, Sektor publiczny, IT dla biznesu oraz Rozwiązania mobilne i do użytku domowego. Bezsprzecznie najbardziej zatłoczone były hale, w których prezentowano produkty z tej ostatniej kategorii.

Zielone centra danych

Jednym z najbardziej dostrzegalnych trendów jest wzrastająca popularność ekologicznych technologii IT. Widocznie wzrosła liczba producentów sprzętu, którzy przedstawiają swoje produkty jako bardziej ekologiczne, niezawierające szkodliwych substancji, nadające się do ponownego przetworzenia lub po prostu bardziej energooszczędne. Szczególnie ten ostatni aspekt podkreślali dostawcy rozwiązań dla centrów danych.

Przykładowo niemiecka firma Rittal prezentowała na stoisku działające centrum danych, wyposażone w innowacyjne rozwiązania, umożliwiające optymalizację wykorzystania systemów chłodzenia i poboru mocy oraz monitorowania wydajności serwerowni. Zaprezentowana serwerownia o powierzchni prawie 200 mkw. została stworzona w oparciu o systemy z rodziny Rimatrix5. Całość zamknięto w specjalnym pomieszczeniu, zaprojektowanym przez firmę Lampertz. Przedstawiciele Rittala szacują, że w optymalnych warunkach oszczędności energii wynikające z zastosowania ich rozwiązań mogą wynieść nawet 30%. Z kolei Sun zamierzał uruchomić pokazowe centrum danych, zasilane częściowo przy pomocy fotoogniw. Jednak pochmurna pogoda troszkę pokrzyżowała te plany. Trzeba dodać, że pierwszy raz w historii w targach CeBIT brali udział przedstawiciele organizacji Greenpeace.

Nowe technologiew nowej formule

Samsung zaprezentował 31-calowy telewizor wykonany w technologii OLED (Organic Light Emiting Diode), o bardzo dobrym odwzorowaniu barw, niższymi czasami reakcji i mniejszym poborem mocy. Jest on również bardzo cienki. Przedstawiciele koncernu uważają jednak, że technologia OLED jest jeszcze zbyt droga, aby mogła trafić na rynek masowy.

Natomiast SanDisk pokazał niewielką, zintegrowaną stację roboczą, wyposażoną w dysk SSD. Największymi zaletami komputera wyprodukowanego we współpracy z HP mają być m.in. większa energooszczędność i szybkość działania. Kilka firm (m.in. Hitachi) pokazywało zaś serwery wykorzystujące technologię MAID (Massive Array of Idle Disks). Istota jej działania polega na optymalizacji sposobu składowania danych oraz wyłączaniu zbędnych dysków.

Komunikacja mobilna...

Na targach CeBIT widać również wzrost zainteresowania technologiami mobilnymi. Przykładowo kanadyjska Meta4Hand zaprezentowała komputer klasy UMPC ze zintegrowanym projektorem, który w połączeniu z płaską, pionową powierzchnią pełni rolę ekranu. Jako ciekawostkę warto dodać, że urządzenie nie posiada własnej klawiatury - jej rolę może jednak spełniać np. telefon komórkowy.

Nowe technologiew nowej formule

Motion F5 to urządzenie oparte na platformie Intel Centrino. Tablet ten posiada wbudowaną pamięć RAM 1GB oraz zintegrowany czytnik RFID i aparat cyfrowy. Obsługuje m.in. standardy WiFi (802.11 a/b/g), Bluetooth oraz UMTS/HSDPA. Tablet składa się w zasadzie z dotykowego ekranu o przekątnej 10, 4 cala oraz rączki ułatwiającej transport.

Inne firmy prezentowały prototypowe urządzenia, umożliwiające korzystanie z telewizji mobilnej (m.in. LG, Gigabyte i E-Ten) i dwóch kart SIM (General Mobile). Przybywa również telefonów wyposażonych w moduł . Analitycy ABI Research przewidują, że w 2009 r. wszystkie smartfony dla klientów biznesowych będą wyposażone w systemy lokalizacji satelitarnej. Dedykowane systemy zyskują zaś nowe funkcje, ułatwiające monitorowanie natężenia ruchu oraz systemy rozpoznawania mowy.

... i zintegrowana

Wielu dostawców prezentowało również różnego rodzaju systemy Unified Communication. Tego rodzaju systemy sprzętowo-programowe pokazywał m.in. Siemens. Nowe rozwiązanie z rodziny Openscape UC umożliwia m.in. prowadzenie wideokonferencji z sześcioma osobami. Rozdzielczość przesyłanego obrazu zależy od wydajności łączy użytkowników i jest automatycznie dopasowywana do możliwości najsłabszego z nich. Dzięki zastosowanym algorytmom kompresji, przepustowość 1 Mb/s wystarcza do osiągnięcia dobrej rozdzielczości i minimalizacji opóźnień.

Czysto programowe rozwiązanie, a w zasadzie działający pod Linuxem zestaw narzędzi do komunikacji głosowej i tekstowej - wraz z kalendarzem oraz obsługa systemu powiadamiania o obecności - zaprezentował Unison. Oprogramowanie w fazie testów jest dostępne za darmo.

Przeszukania na targach

Podczas tegorocznych targów zdarzył się też dość niemiły incydent. Drugiego dnia niemiecka policja wraz ze służbami celnymi i prokuraturą skontrolowały stanowiska 51 wystawców z różnych krajów, w tym z Polski. To pierwsza tak duża akcja tego typu w całej historii CeBIT-u. Przeszukane zostały m.in. stoiska firm podejrzanych o nieuprawnione wykorzystanie chronionych prawem algorytmów kompresji MP3. W związku z prowadzonymi czynnościami przesłuchano prawie 30 osób. Niektórym grożą dotkliwe grzywny, a nawet kara więzienia. Okazało się, że akcja policji była bezpośrednim następstwem skarg właścicieli patentów. Została jednak odebrana jako element walki konkurencyjnej pomiędzy producentami urządzeń multimedialnych.


TOP 200