Nowe technologie w Deskpro

Compaq zaprezentował pierwszy model NetPC oraz unowocześnioną serię komputerów dla biznesu.

Compaq zaprezentował pierwszy model NetPC oraz unowocześnioną serię komputerów dla biznesu.

Polskie przedstawicielstwo Compaq Computer wprowadza do sprzedaży nowe komputery Deskpro, przeznaczone do zastosowań biznesowych, i jednocześnie unowocześnia całą serię, wyposażając wszystkie jej modele w inteligentne funkcje do zarządzania. Nowości Compaqa zaprezentowane podczas warszawskiego pokazu to: Deskpro 4000N - komputer typu NetPC, Deskpro 4000S - model o małych rozmiarach obudowy oraz systemy z procesorem Pentium II, które będą dostępne w ramach wszystkich istniejących obecnie linii - Deskpro 2000, 4000 i 6000.

Pierwszy NetPC

Zgodnie ze specyfikacją NetPC, model Deskpro 4000N jest pozbawiony stacji dyskietek, napędu CD-ROM, gniazd . Umieszczono go w zamykanej na klucz obudowie. Komputer został wyposażony w Pentium MMX 166-233 MHz, 32 MB SDRAM, dysk twardy EIDE o pojemności 1,6 GB lub 2,1 GB, kartę sieciową Compaq Netelligent 10/100 TX Embedded UTP, oferującą inteligentne funkcje automatycznej konfiguracji i dostosowania do parametrów sieci, jedno gniazdo PCI oraz port równoległy, dwa szeregowe i dwa USB (Universal Serial Bus). Deskpro 4000N jest zgodny ze standardem DMI 2.0 (Desktop Management Interface), umożliwiającym zdalną kontrolę oraz zarządzanie, a także ACPI, i jest sprzedawany z preinstalowanym systemem Windows NT 4.0. Sugerowana cena komputera na polskim rynku wynosi ponad 1250 USD.

Niewiele droższy (od 1325 USD) jest komputer Deskpro 4000S, który ma takie same, małe wymiary obudowy, jak model NetPC, ale dodatkowo oferuje napęd dyskietek, opcjonalnie czytnik CD-ROM o 20-krotnej prędkości, jedno gniazdo ISA/PCI oraz preinstalowany system Windows 95.

Silniejsze PC

Jednocześnie Compaq rozszerzył wszystkie linie Deskpro 2000, 4000 i 6000 o modele z procesorem Pentium II 233, 266 lub 300 MHz, które są oferowane z preinstalowanym systemem Windows NT. Najbardziej zaawansowany Deskpro 6000 jest standardowo wyposażany w kartę graficzną AGP Matrox Millennium II z 4 MB WRAM, pamięć z korekcją błędów ECC, czytnik CD-ROM o 24-krotnej prędkości, kartę dźwiękową, czujniki termiczne oraz dyski SMART z interfejsem Ultra SCSI o pojemności 2,1 lub 4,3 GB. W najprostszej konfiguracji komputer kosztuje ok. 2900 USD. Natomiast tańsze modele Deskpro 2000 i 4000 z Pentium II nie są standardowo wyposażane w grafikę AGP, pamięć ECC oraz dyski SCSI.

Compaq wyposażył zmodyfikowaną serię Deskpro w elementy wykorzystujące najnowsze, wchodzące obecnie do masowych zastosowań technologie - wszystkie komputery standardowo zawierają procesory z funkcjami MMX, synchroniczne pamięci SDRAM (również ECC) i porty USB. Dostępne są również modele z kartami graficznymi AGP i dyskami stosującymi najnowsze interfejsy Ultra SCSI lub Ultra ATA (DMA/33). Ponieważ seria Deskpro jest przeznaczona do zastosowań biznesowych i pracy w sieciach komputerowych, Compaq zwrócił szczególną uwagę na wyposażenie komputerów w funkcje ułatwiające zdalną kontrolę, konfigurację oraz zarządzanie.

Jednocześnie przedstawiciele firmy zapowiadają, że do wszystkich modeli Deskpro będą w przyszłym roku wprowadzane funkcje i technologie, mające na celu minimalizację kosztu eksploatacji, które są już obecnie dostępne w NetPC. Można zauważyć, że w ten sposób Deskpro 4000N (NetPC) przestanie oferować odmienną od innych modeli typu PC funkcjonalność, a jego cena jest również zbliżona do ceny najtańszych wersji standardowych komputerów PC.


TOP 200