Nowe technologie i platformy pamięci masowych

Rozwój technologii przeznaczonych do przechowywania danych skupia się w dwóch obszarach - sprzętowym i programowym. Gdy w jednym z nich panuje przestój, producenci starają się to nadrobić wykorzystując możliwości, jakie daje drugi. Wydaje się, że obecnie więcej nowości jest wprowadzanych na polu rozwiązań sprzętowych.

Tendencję tę widać szczególnie w technologiach, które mają na celu coraz gęstsze upakowanie oraz przyspieszenie dostępu do danych zgromadzonych na dyskach i pamięciach nieulotnych. W ramach tradycyjnych rozwiązań dyskowych główny nurt rozwojowy skupia się na przełamaniu barier związanych z gęstością zapisu. W wypadku pamięci nieulotnych SSD inżynierowie pracują szczególnie nad zwiększeniem niezawodności tego typu urządzeń. Oprogramowanie zapewnia natomiast takie mechanizmy jak automatyczne dopasowanie optymalnej przestrzeni dyskowej (automated tiering) oraz coraz popularniejsze narzędzia do budowy rozwiązań storage w oparciu o chmurę - zarówno tę publiczną, prywatną jak w modelu łączonym (hybrydowym). A na pograniczu sprzętu i oprogramowania rozwijane są możliwości deduplikacji danych oraz dynamicznego alokowania zasobów (thin provisioning).

Rynek oczekuje obecnie szczególnie technologii pozwalających na zwiększenie gęstości zapisu danych takich, jak SMR (single magnetic recording) czy PCM (phase-change memory). Jednocześnie wszyscy producenci obniżają koszty tworząc oprogramowanie wirtualizujące, deduplikujące a także buforując dane na szybszych urządzeniach SSD i pamięciach flash.

Nowe technologie "tradycyjnych" HDD

Stały wzrost gęstości zapisu na tradycyjnych dyskach PMR (perpendicular magnetic recording) doprowadził rozwój tej technologii do poziomu 1 terabita na cal kwadratowy. W drugiej połowie 2013 roku Seagate wprowadzi na rynek urządzenia w technologii SMR (single magnetic recording), w których ścieżki danych częściowo zachodzą na siebie podobnie jak dachówki na dachu. To pozwoli na podniesienie gęstości zapisu o 20-25 procent. Dla przykładu, 3,5-calowy dysk, którego obecna pojemność to 4 TB, w nowej technologii zapisu będzie dysponował nawet około 5 TB przestrzeni.

Pierwsze dyski będą przeznaczone do desktopów, wraz rozwojem i dojrzewaniem technologii zaczną trafiać do serwerów i platform storage pod koniec roku.

Nowe technologie i platformy pamięci masowych

Schemat działania technologii SMR

Kolejna zapowiadana faza rozwoju to wykorzystanie technologii HAMR (heat-assisted magnetic recording), w której wykorzystywany jest laser małej mocy do zmiany właściwości magnetycznych dysku. Pierwsze dyski, które dzięki tej technologii osiągną pojemność nawet 5 terabitów na cal kwadratowy zobaczymy jednak dopiero w roku 2015.

Znacznie wcześniej, bo już w czwartym kwartale 2013 konkurent Seagate’a, firma Hitachi Global Storage Technologies z koncernu Western Digital zaprezentuje linię dysków wypełnionych helem. Dzięki zastosowaniu tego gazu zamiast helu możliwe jest umieszczenie w obudowie dysku jednego albo nawet dwóch talerzy więcej. Przewagą helu nad powietrzem jest m.in. siedmiokrotnie niższa gęstość tego gazu, dzięki czemu zredukowano opór poruszających się elementów mechanizmu dysku a także pobór energii. Obniżone zapotrzebowanie na energię obniża także temperaturę pracy dzięki czemu można zbliżyć do siebie talerze i w obudowie dysku o standardowej grubości zmieścić nawet siedem talerzy zamiast pięciu.


TOP 200