Nowe technologie i platformy pamięci masowych

Deduplikacja coraz popularniejsza

Deduplikacja danych nie jest zupełnie nowym rozwiązaniem na rynku pamięci masowych. Technologia ta dojrzewała od blisko dekady I można obecne rozwiązania uznać za w pełni przygotowane do pracy w wymagających środowiskach.

Nie należy spodziewać się w najbliższym czasie przekroczenia typowego wskaźnika usuwania duplikatów, który obecnie kształtuje się na poziomie od 7 do 10 w zależności od typu danych. Można za to wiele poprawić w zakresie przyspieszenia procesu reduplikacji. Szybkość zwiększa się poprzez wykorzystanie funkcji wbudowanych w sprzęt zamiast oprogramowania oraz nieulotnej pamięci PCM zamiast obecnej NAND flash. Przewiduje się, że w przyszłości każdy kontroler pamięci nieulotnej będzie miał wbudowane funkcje deduplikacji.

Nowe technologie i platformy pamięci masowych

Przekrój pamięci PCM

Deduplikacja in-line, w której proces usuwania duplikatów z danych odbywa się zanim zostaną zapisane ogranicza wymagania co do pojemność głównej pamięci masowej. W wypadku standardowych dysków HDD proces ten zwykle następował po zapisie danych ze względu na fakt, że redukcja danych trwała długo. W przypadku rozwiązań flash możliwe jest przeprowadzanie tego procesu w locie. W przypadku obecnych rozwiązań SSD możemy mówić o dwóch zaletach: oszczędności związanych z powiększeniem efektywnej pojemności dysku oraz zapobieganiu niepotrzebnym cyklom zapisu, które mogą szybko doprowadzić do osiągnięcia limitu cykli urządzenia i jego zużycia.

Rozwiązania desublimacyjne coraz częściej stosowane są poza systemami backupu, w których pojawiły się na początku. Bardziej popularne jest zastosowanie w systemach storage.

Thin provisioning

Technologia pojawiła się głównie przy okazji wirtualizacji. Zamiast alokować całą pojemność wolumenu, funkcje sprzętowe kontrolera mogą śledzić wolne bloki i pozostawiać je dostępne do alokacji dla innych wolumenów w ramach przestrzeni dyskowej. W szczególności możliwe jest przydzielenie znacznie większej przestrzeni dla wolumenów niż fizycznie dostępna. Thin provisioning jest stosowany głównie w środowiskach zwirtualizowanych.

Oczywiście zawsze istnieje ryzyko, że potrzeby pamięciowe nieoczekiwanie rozrosną się na tyle, że posiadane "rzeczywiste" zasoby dyskowe nie będą ich w stanie zaspokoić. Można porównać thin provisioning do używania karty kredytowej - jeśli nie ma pieniędzy na koncie, kiedy przyjdzie do spłaty, popada się w długi. Dlatego, jeżeli zachodzi potrzeba użycia technologii thin provisioning, należy na bieżąco monitorować wolną pamięć i udostępniać jej więcej, jeśli wiemy, że potrzeby się zwiększą.

Dodatkowo niektórzy dostawcy pamięci masowych - np. HP 3Par i EMC - postanowili włożyć więcej inteligencji w thin provisioning, by zaczął działać tak, jak się tego oczekuje. Przez kombinację sprzętowego wykrywania przestrzeni dyskowej wypełnionej zerami z szybkimi skryptami na poziomie VM i integrację z interfejsami programowymi (API) VMware vSphere vStorage, thin provisioning może spełnić obietnicę skutecznego ograniczania potrzeb na pamięć masową. Także inni dostawcy zaczęli wprowadzać te funkcjonalności.


TOP 200