Nowe, szybsze dyski SCSI

Nowa wersja równoległego interfejsu Ultra320 SCSI zacznie wkrótce zastępować Ultra160.

Nowa wersja równoległego interfejsu Ultra320 SCSI zacznie wkrótce zastępować Ultra160.

Serwery i stacje robocze wyposażone w systemy dyskowe z interfejsami Ultra320 SCSI pojawią się na rynku w pierwszym kwartale br. Pierwsze modele napędów z nowym, równoległym złączem SCSI zaprezentowały już Maxtor (Atlas 10K III 73 GB) i Seagate (Cheetah X15-36LP). Dyski te pracowały w systemach pamięci masowych, opracowanych odpowiednio przez Euro- logic i LSI Logic. Natomiast Adaptec już w sierpniu ub.r. rozpoczął dostawy pierwszych testowych partii kontrolerów RAID Ultra320 SCSI, przeznaczonych do instalacji na płytach głównych lub w sterownikach macierzy RAID. Można oczekiwać, że od początku br. rozpocznie się szybka migracja dysków i pamięci masowych w kierunku systemów wykorzystujących nowy interfejs. Dotyczy to jednak tylko serwerów średniej klasy, które nie wymagają zastosowania światłowodowej magistrali Fibre Channel. Nie ulega jednak wątpliwości, że równoległe złącza SCSI są już u schyłku rozwoju i za kilka lat przejdą do historii.

20 lat tradycji

Szybkie interfejsy komputerowe

Szybkie interfejsy komputerowe

Równoległe interfejsy SCSI o przepustowości 5 MB/s pojawiły się ok. 20 lat temu, a kolejne ich wersje podwajały wydajność złącza przy zachowaniu wstecznej zgodności ze starszymi systemami, podobnie jak najnowszy Ultra320 SCSI. Maksymalna szybkość transmisji danych przy wykorzystaniu tego interfejsu wynosi 320 MB/s, a w przypadku standardowych kontrolerów dwukanałowych - 640 MB/s.

Oprócz podwojenia przepustowości w stosunku do obecnie stosowanego standardu Ultra160 SCSI, do specyfikacji nowego złącza wprowadzono kilka ulepszeń, m.in. protokół pakietowej transmisji danych oraz funkcję QAS (Quick Arbitration and Selection), które ograniczają liczbę przesyłanych komend i nagłówków sterujących, zwiększając w ten sposób efektywną wydajność. Specyfikację nowego interfejsu też rozszerzono o funkcje, ułatwiające lepszą kontrolę integralności danych dzięki m.in. wprowadzeniu mechanizmów kompensacji zniekształceń sygnałów, automatycznego dostosowywania parametrów i ich korekcji.

Mimo wstecznej zgodności Ultra320 SCSI, należy zauważyć, że złącze jest przeznaczone do instalacji tylko w komputerach nowej generacji wyposażonych w magistralę PCI-X (przepustowość 1,066 GB/s). Wynika to z ograniczonej przepustowości standardowej szyny PCI (512 MB/s), która jest zbyt niska dla 2-kanałowego kontrolera Ultra320 SCSI.

Kolejnym działaniem w rozwoju SCSI ma być specyfikacja Ultra640 SCSI, definiująca interfejs równoległy o szybkości 640 MB/s. Obecnie trudno jednak jeszcze przewidzieć, czy lub kiedy zostanie ona wprowadzona na rynek, a także - jak zostanie rozwiązany problem jej dostosowania do innych elementów systemu komputerowego. Być może Ultra640 SCSI będzie współpracowała z szeregową szyną PCI 3.0, opracowaną początkowo przez Intela (określaną również jako 3GIO lub Arapahoe), która ma mieć wydajność 0,2-6,6 GB, a więc znacznie większą niż PCI-X. Specyfikacja PCI 3.0 ma zostać opublikowana w II kwartale 2002 r.

Środkowy segment SCSI

Chociaż interfejsy SCSI są wciąż powszechnie użytkowane w serwerach i stacjach roboczych, to obszar ich zastosowań zaczyna się kurczyć. Konkurencją dla SCSI stają się zarówno tanie systemy pamięci wykorzystujące dyski ATAPI, jak i wysoko wydajne rozwiązania bazujące na magistrali InifiniBand.

Podstawową zaletą rozwiązań wykorzystujących dyski z interfejsem ATA jest ich niska cena. Oferują one takie same możliwości organizacji dysków w macierze, jak to ma miejsce w przypadku SCSI. Ich wadą jest jednak znacznie mniejsza wydajność. W najnowszej wersji standardu Ultra ATA/133 wynosi ona maksymalnie 133 MB/s.

Atrakcyjną alternatywą dla SCSI mają stać się przede wszystkim dyski i macierze łączone z wykorzystaniem magistrali InfiniBand, która już w tym roku ma się pojawić w zastosowaniach komercyjnych. InfiniBand zapewnia praktyczną szybkość transmisji w granicach od 500 MB/s do 6 GB/s w zależności od liczby wykorzystywanych kanałów. Jeszcze w ubiegłym roku Fujitsu, jako pierwsze, zaprezentowało testowy klaster łączący 16 dwuprocesorowych serwerów z wykorzystaniem magistrali InfiniBand.


TOP 200