Nowe standardy w centrach danych

Chociaż standard FCoE nie został jeszcze ratyfikowany, wielu producentów nie zraża się tym faktem i wprowadza na rynek firmowe rozwiązania, przesyłające dane FC przez połączenia Ethernet.

Nowe standardy w centrach danych

Connectrix NEX-5020 to pierwszy przełącznik FCoE firmy EMC. Urządzenie może współpracować z adapterami sieciowymi obsługującymi tę technologię, produkowanymi np. przez firmę QLogic.

Na razie popularyzacji protokołu FCoE nie sprzyjają wysokie ceny. Za kartę typu CNA obsługującą protokół FCoE (zawierającą dwa porty Ethernet 10 Gb/s) trzeba zapłacić ok. 1400 USD. Dwuportowa karta FC (interfejs HBA) to obecnie wydatek rzędu 800 USD. Wiele firm analitycznych przewiduje, że prawdziwa ofensywa protokołu FCoE będzie nastąpi, gdy większość centrów danych będzie dysponować połączeniami Ethernet 10 Gb/s. A ma się to zdarzyć już za dwa, maksymalnie trzy lata.

Technologia FCoE sprawdza się z pracującymi absolutnie niezawodnie połączeniami Ethernet 10 Gb/s, w których nie dochodzi do utraty pakietów. Problem z dzisiejszym Ethernetem polega między innymi na tym, że nie jest on przystosowany do obsługiwania aplikacji, które są szczególnie wymagające, jeśli chodzi o stopę utraty pakietów czy opóźnienia. CEE (Converged Enhanced Ethernet) to propozycja standardu, który pozwala budować takie połączenia. IEEE pracuje od jakiegoś czasu nad wprowadzeniem do Ethernetu wielu poprawek i opracowaniu standardu CEE, dzięki któremu Ethernet będzie pracować równie niezawodnie, jak Fibre Channel.

I tak jedna z grup roboczych IEEE (DCB; Data Center Bridging) zajmuje się np. specyfikacją 802.1Qbb (kontrola przepływu strumieni pakietów wg przyznanych im priorytetów). Grupa ta pracuje też nad dwiema innymi specyfikacjami: 802.1Qau (powiadamianie o przeciążeniach połączenia) i 802.1Qaz (usprawniony system transmitowania danych).


TOP 200