Nowe standardy w centrach danych

Pierwszy zostanie zapewne ratyfikowany standard 802.1Qbg, szczególnie przydatny w tych środowiskach, w których fizyczne stacje końcowe zawierają wiele wirtualnych stacji końcowych, korzystających z wielu rozproszonych po całym centrum usług sieciowych.

Równie ważny jest protokół 802.1Qbh. Pozwala on replikować ramki i rozsyłać je do odległych portów za pośrednictwem wielu wirtualnych kanałów sieciowych. Jest to ważne w przypadku tych środowisk sieciowych, w których panuje duży ruch multicast (jedna stacja transmituje ramki do wielu rozproszonych po całej sieci stacji) i broadcast (jedna stacja transmituje ramki do wszystkich stacji pracujących w danej sieci).

Protokoły bg i bh proponowane w obecnym kształcie mają pewne wady: nie wspierają np. tak ważnych funkcjonalności, jak możliwość odzyskiwania połączeń (discovery) czy możliwość autokonfigurowania połączeń. Niektórzy proponują, aby stosować wtedy znany już protokół LLDP (Logical Link Discovery Protocol), podczas gdy inni (w tym Cisco i HP) są zdania, że oba protokoły należy uzupełnić, dodając do nich zupełnie nowe techniki. Biorąc po uwagę fakt, że Cisco i HP są wiodącymi dostawcami rozwiązań sieciowych, należy sądzić, że zwycięży ta druga koncepcja.

Konwergentne sieci komputerowe

W 2009 r. coraz więcej firm zdecydowało się wprowadzić do swoich centrów danych technologię FCoE. Jeszcze do niedawna wydawało się, że w konwergentnych sieciach komputerowych (czyli takich, które obsługują jednocześnie aplikacje LAN i SAN) pierwsze skrzypce będzie odgrywać protokół iSCSI (przesyłanie danych SCSI przez sieci IP). Obecnie wydaje się, że protokół FCoE (przesyłanie danych Fibre Channel przez sieci Ethernet) wygrywa tę rywalizację.

Nowe standardy w centrach danych

Brocade 8000 obsługuje protokół Fibre Channel over Ethernet i technologię CEE. Przełącznik ma 24 porty Ethernet 10 Gb/s obsługujące połączenia FCoE i 8 portów Fibre Channel 8 Gb/s (połączenia SAN). Przełącznik obsługuje następujące funkcje CEE: DCBX (Data Center Bridging eXchange), PFC (Priority-ba

Karty FCoE pracują w następujący sposób - umieszczają dane generowane przez protokół Fibre Channel w ramkach Ethernet. Ramki takie są wtedy transmitowane przez sieć LAN (protokół TCP/IP nie jest wykorzystywany) do znajdujących się w centrum danych systemów pamięci masowych.

Protokół FCoE zyskuje popularność w dużej mierze za sprawą takich firm, jak Brocade, Cisco czy Emulex, które odgrywają wiodącą rolę na tym rynku. Również ważni dostawcy systemów pamięci masowych (EMC, HP i NetApp) wprowadzają do swoich ofert krok po kroku produkty zintegrowane, od razu z kartami sieciowymi FCoE.

Dell - jeden z największych dostawców serwerów - zapowiedział niedawno, że wprowadza do oferowanych przez siebie serwerów linii PowerEdge (stelażowych i kasetowych) karty sieciowe typu CNA (Converged Network Adapter), które obsługują sieci Ethernet 10 Gb/s i protokół FCoE.

Są to karty produkowane przez firmę QLogic, która dostarcza podobne karty innym dużym dostawcom rozwiązań sieciowych - IBM (do instalowania w serwerach), Cisco (do instalowania w przełącznikach) czy EMC (do instalowania w macierzach dyskowych).


TOP 200