Nowe serwery midrange w ofercie IBM

IBM wprowadził na rynek dwa unixowe serwery klasy midrange. Wolno stojący model p620 zastępuje komputery F80. Model p660 - przygotowany do montowania w szafach przemysłowych - jest następcą modelu H80.

Więcej mocy

W obu modelach maksymalnie można zmieścić 6 procesorów RS64 IV. O ile jednak w dotychczasowych F80 i H80 procesory były taktowane zegarem o maksymalnej częstotliwości 450 MHz, o tyle p620 i p660 wyposażono w układy 600-668 MHz. Najszybsze procesory będą jednak montowane tylko w jednostkach sześcioprocesorowych. Po raz pierwszy w serwerach tej klasy zostały użyte procesory, wykorzystujące jednocześnie technologię miedzianych ścieżek przewodzących i technologię izolacyjną Silicon On Insulator. Według IBM, nowe procesory wpływają na wzrost wydajności systemów o 30-40% w większości zastosowań.

Nowe urządzenia IBM nie umożliwiają partycjonowania, jak w przypadku serwerów IBM zSeries czy konkurencyjnych serwerów midrange Sun 6600 i 6800 oraz serwerów HP Superdome. Funkcje te będą dostępne w kolejnej wersji, która jest zapowiadana na październik br.

Uśmiech w stronę Linuxa

Oprócz nowych serwerów IBM udostępnia także najnowszą wersję unixowego systemu operacyjnego - AIX5L v.5.1. Najważniejszą nowością jest daleko idąca zgodność AIX-a z Linuxem, zrealizowana nie w formie dodatkowej warstwy systemowej (shell) czy hermetyzacji poleceń, lecz poprzez dodanie do systemu operacyjnego elementów linuxowego API. Dzięki temu aplikacje pisane pod kątem Linuxa można po prostej rekompilacji uruchamiać jako rodzime w środowisku AIX. Ponadto do systemu dodawany jest zestaw narzędzi AIX Toolbox for Linux Applications, mający ułatwić przenoszenie aplikacji linuxowych na AIX.

Wprowadzając obsługę Linuxa do najlepiej sprzedającej się serii serwerów, IBM ma nadzieję, że w ten sposób uda mu się przekonać do niego duże korporacje.


TOP 200