Nowe serwery World Wide Web

Być może już niedługo firmy będą mogły używać na szerszą skalę sieci Internet do komunikowania się ze swoimi klientami i partnerami. Zanim jednak będzie to możliwe, musi być dostępne oprogramowanie, które pozwoli publikować i rozsyłać dokumenty poprzez sieć Internet przy pomocy serwerów WWW (World Wide Web).

Być może już niedługo firmy będą mogły używać na szerszą skalę sieci Internet do komunikowania się ze swoimi klientami i partnerami. Zanim jednak będzie to możliwe, musi być dostępne oprogramowanie, które pozwoli publikować i rozsyłać dokumenty poprzez sieć Internet przy pomocy serwerów WWW (World Wide Web).

Na ostatnich targach Internet World (Waszyngton, grudzień 1994 r.) kilka firm zaprezentowało nowe oprogramowanie serwerów WWW. Prawie wszystkie są przystosowane do pracy na komputerach systemu Unix. Tylko jedna firma przygotowała dwa pakiety WWW do instalowania pod innymi systemami: Windows NT i Windows 95. Process Software Corp. obiecuje, że WWW for Windows NT będzie dostępny na rynku pod koniec marca 1995 r., a WWW for Windows 95 będzie gotowy razem z samym systemem Windows 95, czyli w połowie 1995 r.

Oba serwery firmy Process są zbudowane na bazie rozwiązań opracowanych przez Edinburgh University i są wyposażone w mechanizmy zabezpieczające dane przed intruzami (kontrolowany dostęp do poszczególnych stron informacji rezydujących na serwerze), a elektroniczne transakcje są przeprowadzane przy użyciu modułu szyfrującego dane przed wysłaniem w sieć.

Pakiet pozwala też instalować w sieciach LAN "zapory ogniowe' które chronią je przed włamywaczami buszującymi w sieci Internet oraz oferuje program narzędziowy Hypertext Markup Language, umożliwiający budowanie dokumentów udostępnianych klientom poprzez serwery WWW. Serwery WWW dla Windows są 32-bitowymi programami, pracującymi zgodnie ze specyfikacją Win32. Process Software Corp. zapowiada, że serwery będą kosztować poniżej 2000 USD.

Firma Connect Inc. pracuje z kolei nad serwerem WWW, który będzie służyć firmom do zawierania transakcji hadlowych w trybie on-line. Ponieważ działalność tego rodzaju musi być szczególnie skutecznie chroniona przed osobami trzecimi, serwer firmy Connect Inc. przygotowany będzie do przesyłania danych przez sieci X.25. Serwer szyfruje dane przed wysłaniem w sieć (systemem RSA), pozwala budować "zapory ogniowe" oraz jest wyposażony w narzędzia do zarządzania dokumentami i obsługi poczty E-mail. Connect Inc. jest pierwszą firmą na świecie, która zamierza oferować klientom jeden zintegrowany pakiet, umożliwiający prowadzenie działalności handlowej zarówno przy użyciu sieci Internet, jak i sieci publicznych czy prywatnych.

Firmą specjalizującą się w projektowaniu systemów przeszukujących zasoby sieci rozległej Internet jest Personal Library Software Inc (PLS). W pierwszym kwartale 1995 r. pojawi się na rynku jej najnowszy produkt. Od grudnia 1994 r. dostępny jest już pakiet o nazwie PLWeb (moduł pracujący pod serwerem PLServer 1.2), który pozwala jednocześnie nawiązywać łączność z wieloma serwerami sieci Internet oraz wyszukiwać informacje na lokalnej stacji CD-ROM.

Z PLS współpracuje firma America Online, która zamierza zintegrować pakiet PLWeb z opracowaną przez siebie technologią BookLink. Powstanie więc serwer, który pozwoli korzystać jednocześnie z usług świadczonych przez sieć Internet i przeglądać bazy danych udostępniane przez firmę America Online.


TOP 200