Nowe serwery Lenovo dla centrów danych

Wygląda na to, że pandemia koronawirusa nie powstrzymała producentów silnych serwerów obsługujących chmury i lokalne centra danych przed wprowadzaniem na rynek kolejnych ciekawych rozwiązań. Kilka dni temu pisaliśmy o serwerach firmy Dell. Tym razem takie systemy zaprezentowało Lenovo.

Serwery

Wiąże się to zapewne z tym, że wiodący producenci układów CPU – czyli Intel i AMD – wprowadzili w ostatnich tygodniach do swoich ofert procesory kolejnej generacji, które są instalowane w takich właśnie serwerach. W zeszłym tygodniu pisaliśmy o nowych serwerach firmy Dell przeznaczonych dla firm uruchamiających aplikacje wspierające technologie AI (czytaj tutaj). Podobne premierowe produkty zaprezentowało w zeszłym tygodniu Lenovo.

Są to dwa serwery wspierające obciążenia AI i zdolne obsługiwać nawet najbardziej wymagające aplikacje analityczne. Systemy noszą nazwy ThinkSystem SR860 V2 i SR850 V2, są wyposażone w nowe procesory Intel Xeon Scalable trzeciej generacji i mogą obsługiwać pamięci Intel Optane linii 200.

Zobacz również:

Procesory Xeon trzeciej generacji zadebiutowały kilka tygodni temu. Układy mają wbudowane akceleratory, dzięki którym oparte na nich serwery mogą obsługiwać aplikacje wykorzystujące technologie głębokiego uczenia.

W połączeniu z oprogramowaniem SAP Data Intelligence, serwery mogą przetwarzać zarówno strukturalne jak nie niestrukturalne dane pozyskiwane z wielu źródeł. Szczególną uwagę – chodzi o dużą moc obliczeniową - zwraca tu serwer ThinkSystem SR860 V2. Zawiera cztery gniazda na instalowanie układów CPU, ma wielkość 4U i można w nim instalować nawet do ośmiu procesorów graficznych.

Na koniec słów kilka o kondycji finansowej Lenovo. W najnowszym raporcie dotyczącym jej zysków osiągniętych w ostatnim finansowym kwartale czytamy, że licząc rok do roku odnotowała ona wzrost wolumenu sprzedanych serwerów o 14%. Jednak w całym ostatnim roku przychód ze sprzedaży serwerów DCG (czyli przeznaczonych dla centrów danych) spadł o 8,7%, głównie za sprawą mniejszego popytu na takie jednostki obliczeniowe oraz spadku ich cen.


TOP 200