Nowe serwery IBM i HPE wspierające technologię AI

IBM i Hewlett Packard Enterprise wprowadziły w zeszłym tygodniu do ofert serwery zoptymalizowane pod kątem obsługiwania aplikacji wspierających technologię sztucznej inteligencji. Łączy je jedno - zawierają elementy produkowane przez firmę Nvidia.

HPE zaprezentował dziesiątą już generację platformy obliczeniowej Apollo 6500. Serwery HPE Apollo 6500 Gen10 zawierają intelowskie procesory Skylake oraz do ośmiu procesorów graficznych Pascal lub Volta (Nvidia). Układy GPU komunikują się ze światem zewnętrznym za pośrednictwem szybkich połączeń NVLink produkowanych przez firmę Nvidia, które mają dziesięć razy większą przepustowość od standardowych połączeń PCI Express Gen 3.

Nowy serwer Apollo 6500 Gen10 (zaprojektowany z myślą o wspieraniu sztucznej inteligencji i technologii głębokiego uczenia) przetwarza dane z szybkością 66 teraflopsów, czyli trzy razy szybciej od serwerów tej linii poprzedniej generacji.

Zobacz również:

  • Cisco ostrzega
  • IBM: w 2025 roku pokażemy komputer kwantowy z 4 tysiącami kubitów
  • Jak w pełni wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji? Odpowiedź HPE

Przejdźmy teraz do firmy IBM, która na zeszłotygodniowej konferencji OpenPOWER Summit poinformowała, że ponad 50 firm wspierających jej inicjatywę OpenPOWER ma już w swoich ofertach produkty bazujące na jej najnowszych procesorach Power9. Znajduje się wśród nich Google który ujawnił, że zamierza instalować w swoich centrach danych serwery Zaius. Są to systemy obliczeniowe budowane przez firmę Rackspace, bazujące na procesorach POWER9.

Warto przypomnieć, na czym polega inicjatywa OpenPOWER. Do 2013 roku każda firma, która chciał posiadać serwery bazujące na procesorach POWER, musiała je kupić od ich producent. IBM zmienił pięć lat temu strategię i powołał do życia razem z firmami Google i Nvidia konsorcjum OpenPOWER. Zapowiedział, że każda firma, która przyłączy się do konsorcjum, będzie mogła sama produkować i sprzedawać serwery bazujące jego procesorach POWER.

Jak sama nazwa na to wskazuje, OpenPOWER jest otwartym konsorcjum. Oznacza, że mogą do niego przystępować wszystkie podmioty zainteresowane rozwojem centrów danych kolejnej generacji wykorzystujących technologie firmy IBM.

IBM wprowadził na rynek w grudniu zeszłego roku pierwsze serwery Power Systems zbudowane na bazie procesora POWER9. Systemy zostały stworzony z myślą o przetwarzaniu zadań wymagających dużej mocy obliczeniowej.

Serwery Power Systems AC922 jako pierwsze zostały wyposażone we wbudowane technologie PCI-Express 4.0, NVIDIA NVlink 2.0 oraz OpenCAPI. Ich projektanci zapewniają, że dzięki tym technologiom potrafi on przetwarzać dane ponad 9 razy szybciej od standardowych systemów obliczeniowych bazujących na procesorach x86 oraz technologii PCI-E 3.0.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200