Nowe serwery IBM

Użytkownicy mogą wybrać jeden z trzech systemów operacyjnych.

Użytkownicy mogą wybrać jeden z trzech systemów operacyjnych.

IBM "odświeżył" swoją PC-tową linię serwerów wypuszczając ostatnio kilka nowych maszyn z procesorami Pentium 100 i Pentium 133 MHz. Użytkownicy będą mogli wybrać jeden z trzech preinstalowanych systemów operacyjnych - każdy z narzędziami do obsługi Internetu.

Jedną z internetowych opcji jest Windows NT Server firmy Microsoft wraz z przeglądarką Netscape'a, co wskazuje na rosnącą gotowość IBM-a do wspierania systemu operacyjnego Microsoftu. Kolejne dwa pakiety oprogramowania zawierają IBM-owski OS/2 Warp Server i Interconnect Server (umożliwiający dostęp do bazy danych DB2 i systemu transakcji CICS) oraz po raz pierwszy system operacyjny Solaris SunSoft Inc. i Secure Commerce Server Netscape'a.

"Zdajemy sobie sprawę z tego, że musimy być bardziej otwarci na obecne na rynku standardy, dlatego właśnie wspieramy systemy Windows NT i Solaris" - powiedziała Angelica Horaitis, dyrektor ds. światowego marketingu serwerów PC w IBM.

Wszystkie nowe serwery dostarczane są z nową wersją systemu zarządzania sieciami NetFinity, którego nazwę zmieniono na PC SystemView. Nowa wersja współpracuje także z Windows NT oraz umożliwia administratorom zarządzanie sieciami lokalnymi LAN i stanowiskami klienckimi poprzez Internet. Z każdego miejsca administrator może teraz połączyć się z siecią i za pomocą OS/2 Web Explorera lub Netscape Navigatora zarządzać dowolną stacją roboczą.

IBM dokonał upgrade'u swoich serwerów lowüend z serii PC Server 310 oraz PC Server 320 i 520 dostarczając wersje z procesorami Pentium 100 i 133 MHz. Serwer 310 został stworzony pierwotnie do wykorzystania w grupach roboczych i w małych firmach, natomiast modele 320 i 520 przeznaczone są dla bardziej wymagającego środowiska korporacyjnego. Podstawowa konfiguracja PC Servera 310 to 16 MB RAM, szyna PCI/ISA, karta sieciowa Ethernet, CD-ROM o poczwórnej szybkości, pięć gniazd kart rozszerzeń, 256 KB pamięci cache drugiego poziomu oraz dysk 1,08 GB. Podstawowa konfiguracja modelu 320 to szyna PCI/EISA, sześć gniazd rozszerzeń włączając w to dwa dla kart kompatybilnych z PCI, 16 MB pamięci ECC oraz opcjonalnie dysk 2,25 GB. Z kolei na konfigurację serwera 520 składają się 32 MB pamięci ECC, 512 KB cache drugiego poziomu, szyna PCI/MicroChanell, CD-ROM poczwórnej szybkości i kaseta umożliwiająca instalację do 22 dysków.

IBM ogłosił także, że dokona upgrade'u serii serwerów PC 720 dodając do niej model z Pentium 166 MHz.


TOP 200