Nowe rutery Enterasys kontra urządzenia Cisco

Enterasys Networks wprowadził w połowie czerwca kilka nowych ruterów dostępowych zawierających rozwiązania, dzięki którym użytkownicy mogą konfigurować w ramach jednego urządzenia różnorodne opcje (połączenia WAN i zabezpieczenia).

Rutery XSR oznaczone symbolami 3020, 3150 i 3250 (przeznaczone dla małego i średniego biznesu oraz dla dużych firm), będą rywalizować na rynku z ruterami Cisco 2600, 3700 i 7000. Kolejna nowość to ruter XSR 4100, przeznaczony do konfigurowania sieci VPN i agregowania połączeń WAN.

Jak podaje Enterasys, nowe rutery XSR oferują opcje, które pozwolą użytkownikom szybko i łatwo budować wirtualne sieci prywatne, konfigurować zapory i wykrywać próby włamań do zdalnych i lokalnych sieci LAN. Dzięki temu, że wszystkie funkcje są zintegrowane w jednym ruterze WAN, użytkownik nie musi kupować kilku oddzielnych urządzeń.

Zobacz również:

  • Netgear wkracza z Wi-Fi 7 dla klientów biznesowych

Nowe rutery pozwalają konfigurować od 1000 do 5000 wysokowydajnych tuneli VPN, dzięki czemu, jak twierdzi ich producent, będą mogły skutecznie rywalizować z podobnego rodzaju sprzętem oferowanym przez Cisco.

"Jeśli chodzi o wydajne rutery dla przedsiębiorstw, to w ciągu ostatnich trzech lat praktycznie nikt nie był w stanie stawić czoła firmie Cisco", mówi Lawrence Orans, analityk pracujący w Gartner Inc. Jak podaje Gartner Inc., Cisco opanował ponad 80 proc. rynku ruterów dostępowych. Enterasys może zmienić tę sytuację, pod warunkiem oczywiście, że nowe rutery XSR spełnią oczekiwania użytkowników i będą atrakcyjne cenowo.

Enterasys stosuje w ruterach XSR kilka wypróbowanych już technologii, w tym zapory (firmowe oprogramowanie) i sieci VPN (jest to oprogramowanie używane w bramach VPN linii Aurorian, które Enterasys przejął w 2001 r. po wykupieniu firmy Indus River).

Enterasys informuje, że w IV kwartale br. do produktów linii XSR zostanie wprowadzona technologia wykrywania włamań, używana do tej pory w urządzeniach Dragon IDS, która została przejęta od firmy Network Security Wizards w 2000 r. Enterasys zamierza też stosować protokół SIP (Session Initiation Protocol), obsługujący przesyłanie głosu przez sieci IP (VoIP).

Inaczej niż urządzenia Aurorian VPN, które używają firmowych klientów VPN, rutery XSR będą używać klientów VPN oferowanych przez systemy Windows 2000 i XP. Rutery współpracują z urządzeniami VPN w trybie „site-to-site”, ale po to aby zdalny użytkownik mógł połączyć się z siecią używającą takiego urządzenia, musi dysponować klientem VPN typu Aurorian lub Windows.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200