Nowe rozwiązanie dla notebooków

Zaprojektowana przez Intela karta Pentium Mobile Module ułatwi proces instalacji nowych wersji procesorów.

Zaprojektowana przez Intela karta Pentium Mobile Module ułatwi proces instalacji nowych wersji procesorów.

Intel ujawnił szczegóły architektury nowego interfejsu sprzęgającego procesor z płytą główną systemów przenośnych, która pozwoli użytkownikom notebooków wymieniać układy w podobny sposób, jak ma to miejsce w przypadku komputerów PC. Procesor został umieszczony na specjalnej karcie Pentium Mobile Module, wyposażonej we wszystkie podstawowe układy sprzęgające go z systemem komputerowym. Natomiast karta jest instalowana w uniwersalnym gnieździe na płycie głównej, które pozwala na dołączenie Mobile Module zawierającego procesory Pentium, Pentium Pro lub nowe wersje układów, jak Pentium II (Klamath).

Dzięki takiemu rozwiązaniu producenci notebooków nie będą musieli zmieniać projektu płyty głównej i innych elementów komputera przy wprowadzaniu modeli sprzętu wyposażonych w nowe wersje układów Intela. Dotychczas zastosowanie nowego procesora niemal zawsze wiązało się z koniecznością przebudowy architektury komputera i wykorzystania innego rodzaju płyty głównej. Efektem tego typu standaryzacji ma być zmniejszenie opóźnienia, z jakim najnowsze wersje procesorów pojawiają się w systemach przenośnych w porównaniu do stacjonarnych modeli komputerów PC.

Intel zaprezentował Mobile Module jednocześnie z wprowadzeniem na rynek nowego zestawu układów wspomagających (chipset) - 430TX.

Zestaw 430TX składa się z dwóch elementów. Jeden jest instalowany na płycie głównej systemu przenośnego (430TX PCI southbridge), a drugi (430TX PCI northbridge) jest umieszczany w module Mobile Module. Jak zauważył Dean Hays, dyrektor marketingu firmy produkującej układy półprzewodnikowe Via Technologies, nowa architektura spowoduje większe uzależnienie producentów notebooków i użytkowników komputerów od produktów Intela.

"Technologie wprowadzone ostatnio do układów oferowanych zarówno przez Intela, jak i Via Technologies, które umożliwiają wykorzystanie nowych funkcji i interfejsów - ACPI (Advanced Configuration and Power Interface), USB (Universal Serial Bus), UltraDMA 33 - oraz obsługę synchronicznych pamięci SDRAM, zostały już zaakceptowane przez przemysł informatyczny" - powiedział Jack Kay, szef Phoenix Technologies. Firma ta opracowała oprogramowanie BIOS do zestawu układów 430TX. Obecnie ponad 20 producentów OEM już kupiło nowy BIOS. Można oczekiwać, że pierwsze notebooki wykorzystujące zestaw 430TX pojawią się na rynku w czerwcu tego roku.

Tłum. (jch)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200