Nowe rozwiązania dla grafiki 3D

Talisman i AGP zwiększą efektywność pracy aplikacji multimedialnych.

Talisman i AGP zwiększą efektywność pracy aplikacji multimedialnych.

Talisman kontra Java

Microsoft jest twórcą standardu Talisman, dzięki któremu aplikacje graficzne, wykorzystujące obrazy 3-wymiarowe, będą pracować z większą szybkością. Nowy standard bazuje na interfejsie programistycznym DirectX.

Pierwsze informacje o pracach nad nowym standardem ukazały się w połowie 1996 r. Talisman jest właściwie zbiorem zaleceń adresowanych do producentów sprzętu komputerowego, głównie akceleratorów grafiki i płyt głównych, które przyspieszają obróbkę danych multimedialnych. Wiadomo już, że wśród firm zamierzających produkować sprzęt zgodny ze standardem Talisman są: Cirrus Logic, Fujitsu Microelectronics i Philips Electronics. Microsoft twierdzi, że specyfikacja ta będzie rozwiązaniem uzupełniającym technologię MMX Intela. Ponieważ sprzęt zgodny ze standardem Talisman powinien współpracować ze złączami programistycznymi (API) , Microsoft zamierza je przebudować.

Proponując nowy standard, Microsoft stara się wypracować taką strategię działania, która stawiłaby czoła nowym rozwiązaniom, promowanym przez Sun i Oracle, czyli koncepcji komputerów sieciowych NC, pracujących w środowisku Java. Polityka Microsoft jest prosta - firma chce wyposażyć komputery PC w takie opcje, które nie będą dostępne dla użytkowników eksploatujących komputery sieciowe. Dzięki temu wymagające aplikacje multimedialne będzie można uruchamiać wyłącznie w środowisku Windows, a nie w systemach wykorzystujących komputery NC, pracujące na bazie języka Java i wirtualnych maszyn sieciowych.

Microsoft zamierza usprawnić pracę przeglądarki Internet Explorer przez zastosowanie nowatorskiej technologii do przetwarzania grafiki 3D, wykorzystującej technologię firmy Intervista Software. Pozwoli to użytkownikom programu korzystać z usług serwerów sieci Web, które generują grafikę 3-wymiarową.

Tak więc Microsoft podejmuje kroki zmierzające do jednego - nie dać się wyprzedzić konkurencji w tak lukratywnym i dochodowym sektorze przemysłu informatycznego, jakim jest sieć Web i szeroko pojęte zastosowania multimedialne.

AGP uzupełnia MMX

Intel jest kolejną firmą, która przywiązuje dużą wagę do rozwiązań wspierających pracę aplikacji graficznych. Coraz większą popularność zyskuje opracowany przez Intela sprzętowy standard AGP (Accelerated Graphics Port), który jest traktowany jako rozwiązanie komplementarne w stosunku do technologii Talisman i MMX. Pierwsze układy do obsługi AGP wejdą na rynek w I kw. br., a na skalę przemysłową produkcja ruszy w II poł. br.

Układy AGP wspierają pracę aplikacji multimedialnych, skracając drogę danych przesyłanych na linii - pamięć RAM. Jest to możliwe dzięki temu, że dane omijają magistralę PCI, a układ AGP kieruje je bezpośrednio do pamięci.

Intel ma uruchomić w br. produkcję układów scalonych AGP 400LX, które będą współpracować z procesorami linii Klamath, wyposażonymi w rozszerzenia multimedialne MMX. Firma przygotowuje również nowy układ do przetwarzania grafiki 3üwymiarowej, opracowany wspólnie z Lockheed Martin, który ma być dostępny w II połowie roku.

Układy AGP usprawnią pracę aplikacji wykorzystujących standard Talisman. Specjaliści wyrażają opinię, że pojawienie się tych dwóch rozwiązań przyczyni się do znacznie szybszego rozwoju aplikacji graficznych i multimedialnych. Wiele firm zamierza budować akceleratory grafiki, które mogą współpracować z układem standardu AGP. Cirrus Logic zamierza wprowadzić na rynek pierwszą partię kart graficznych standardu AGP (Laguna3D-AGP) już w I kwartale tego roku.

Zaletą standardu AGP jest między innymi to, że producenci kart graficznych nie muszą wprowadzać większych zmian w architekturze. Wystarczy zmienić niektóre tylko elementy i sprzęt pracuje zgodnie ze specyfikacją AGP. Korzyści wynikające ze stosowania nowej technologii dostrzegą przede wszystkim użytkownicy, korzystający z wymagających aplikacji graficznych.


TOP 200