Nowe rozdanie patentowe

Komisja Europejska chce wrócić do kwestii tzw. dyrektywy patentowej, która z jednej strony miałaby ujednolicić zasady polityki przyznawania patentów w całej Unii Europejskiej, z drugiej zaś uregulować zasady patentowania wynalazków implementowanych przy pomocy komputera, czyli patentowania oprogramowania.

W połowie 2005 r. zakończyła się wieloletnia, niekiedy dość gwałtowna batalia o wprowadzenie poprzedniej wersji projektu tej dyrektywy. Parlament Europejski przytłaczającą większością głosów odrzucił bowiem propozycję Komisji Europejskiej. Zwycięzcami czuli się przede wszystkim zwolennicy otwartego oprogramowania, którzy we wprowadzeniu dyrektywy upatrywali mechanizmów nieczystej walki konkurencyjnej ze strony dużych koncernów teleinformatycznych patentujących rozwiązania zawarte w ich oprogramowaniu.

Zwycięstwo było jednak pozorne, bo brak odgórnych regulacji sprawia, że takie zgłoszenia i tak uzyskują patenty ze strony Europejskiego Biura Patentowego i niektórych narodowych urzędów patentowych. Komisja Europejska zdecydowała się więc, mimo wcześniejszych zapowiedzi o rezygnacji z promowania dyrektywy patentowej, na jeszcze jedno podejście. Prace mają zacząć się jednak od początku. Właśnie zapoczątkowano konsultacje otwarte dla przedstawicieli rządów i organizacji pozarządowych, firm i wszystkich zainteresowanych środowisk. Potrwają one do końca marca br. Dopiero wówczas Komisja przedstawi nowy projekt dyrektywy.

Komisja chce, aby tym razem debata nie skupiała się na samym patentowaniu wynalazków implementowanych komputerowo, ale generalnie dalszej polityce Unii Europejskiej w zakresie patentów w obszarze nowych technologii i wprowadzeniu tzw. patentu wspólnotowego.

Więcej informacji o patentowaniu:

http://www.computerworld.pl/patenty


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200