Nowe propozycje Network Appliance

Network Appliance wzbogacił ofertę o dwie stacje NAS zaliczane do urządzeń klasy podstawowej (FAS250) i średniej (FAS270), wprowadzając jednocześnie do swojego oprogramowania zarządzającego pamięciami masowymi szereg istotnych usprawnień.

FAS250 i FAS270 to serwery plików przystosowane do instalowania w szafie (wysokość 3U). Serwer FAS250 może obsłużyć pamięć o maks. pojemności 1 TB i można go instalować w środowiskach NAS lub iSCSI, w których pamięć masowa SCSI lub Fibre Channel są podłączone bezpośrednio do sieci Ethernet.

Serwer FAS270 jest większy (może obsłużyć do 4 TB pamięci) i można go konfigurować jako jeden z elementów klastra noszącego nazwę FAS270c. Ten serwer może pracować zarówno w środowiskach NAS i iSCSI, jak i w tych środowiskach SAN, w których urządzenia FC/SAN można podłączać za pośrednictwem serwera plików NAS do sieci Gigabit Ethernet. Oba serwery są wyposażone w procesor SB1250 MIPS (Broadcom) taktowany zegarem 650 MHz i komunikują się ze światem zewnętrznym przez dwa adaptery sieciowe.

Zobacz również:

Network Appliance twierdzi, że serwery plików FAS250 i FAS270 nadają się idealnie do instalowania w małych i średnich firmach (MŚP) i w mniejszych oddziałach wielkich przedsiębiorstw.

Firma informuje jednocześnie, że nowe serwery plików mogą współpracować z hostami pracującymi pod systemami operacyjnymi HP-UX, Linux i AIX. Dostępne do tej pory serwery plików tej firmy mogą być instalowane w sieciach Windows i Solaris.

Network Appliance wprowadził też szereg poprawek do oprogramowania SnapLock Compliance, które ułatwiają dostęp do danych i pozwalają nimi łatwiej zarządzać z uwzględnieniem mechanizmów retencji. Pakiet SnapLock Compliance obsługuje serwery plików linii FAS i urządzenia sieciowe NearStore (oparte na technologii Advanced Technology Attachment). Oprogramowanie oferuje teraz opcję pozwalającą składować dane na poziomie rekordów. Poszczególne rekordy można wtedy zachowywać przez określony czas i usuwać je, jeśli okres składowania wygasł.

Firma wprowadziła też do swojej oferty nową wersję oprogramowania SnapLock Enterprise (retencja danych). Oprogramowanie zarządza danymi, które muszą być przechowywane przez dłuższy czas (są to np. dane magazynowane przez firmy ubezpieczeniowe i inne instytucje, które są zobowiązane do magazynowania danych przez wiele lat).

Rozwiązania firmy Network Appliance konkurują obecnie na rynku głównie z produktami oferowanymi przez EMC (stacje linii Celerra) i przez takich dostawców jak Dell czy HP (chodzi tu głównie o stacje pamięci masowych oparte na oprogramowaniu Windows Storage Server 2003).

Oba serwery plików są już dostępne i kosztują w wersji podstawowej ok. 10 000 USD. Szczegóły na witrynie www.netapp.com .