Nowe propozycje Elektrimu

Wczoraj zarząd Elektrimu przedstawił obligatariuszom nowe propozycje spłaty zadłużenia. Według nieoficjalnych źródeł, na które powołują się m.in. Rzeczpospolita, Gazeta i Puls Biznesu, Elektrim proponuje m.in. 25-proc. redukcję długu i umorzenie większości długu w zamian za akcje Elektrimu Telekomunikacji.

Od poniedziałku wiadomo, że Elektrim nie zrealizuje, przynajmniej nie w całości, zawarte z obligatariuszami porozumienie w sprawie restrukturyzacji zadłużenia. Zarząd spółki poinformował wówczas, że Elektrim nie jest w stanie spłacić w myśl porozumienia całość zadłużenia. Spółka zapowiedziała przedstawienie nowych propozycji, zakładających już redukcję długu, a w przypadku odrzucenia ich przez obligatariuszy – złożenie wniosku o upadłość. W połowie tygodnia obligatariusze poinformowali, że rozważą nowe negocjacje dopiero po spłacie przez Elektrim pierwszej zakładanej (na 11 września) pierwotnym układem raty w wysokości 100 mln EUR; rozmowy miałyby się rozpocząć gdyby Elektrim wykazał, że nie posiada środków na spłatę kolejnej - grudniowej raty. Niewiadomo, czy obligatariusze liczą także na wykupienie, w ciągu kolejnych 15 dni roboczych od płatności pierwszej rat,y przez BRE obligacji za 100 mln EUR. BRE Bank miał wykupić za tę kwotę wszystkie zrestrukturyzowane obligacje serii B, jednak jak wiadomo, do restrukturyzacji nie doszło.

Wczoraj holding miał przedstawić obligatariuszom nowe propozycje układowe, jednak informacji o nich nie upubliczniono. Według nieoficjalnych informacji Rzeczpospolitej, Elektrim proponuje dwa rozwiązania; w myśl pierwszego scenariusza Elektrim zapłaci kilkadziesiąt mln EUR i w zamian za umorzenie reszty długu przekaże obligatariuszom cały posiadany pakiet udziałów w Elektrimie Telekomunikacji. Drugie z proponowanych rozwiązań zakłada szybką spłatę 100 mln EUR, prawdopodobnie według harmonogramu zakładanego pierwszym układem, a pozostałe 340 mln EUR w ciągu 3 – 4 lat po sprzedaży posiadanych udziałów w ET. W rozmowie z Reuters, Maciej Radziwiłł nie potwierdził tych informacji, choć powiedział, że „są zbliżone” do stanu faktycznego. Z kolei Gazeta poinformowała, że w myśl jednego z proponowanych rozwiązań, wierzycielom zaproponowano spłatę 75% zadłużenia (ok. 510 mln EUR) po rozłożeniu płatności w czasie. Z podobnego źródła, co dziennikarze Gazety Wyborczej informacje uzyskał prawdopodobnie Puls Biznesu – według gazety Elektrim proponuje m.in. redukcję o 20- 25% nominalnej kwoty zadłużenia - holding zapłaciłby o ok. 200 mln EUR m,niej niż to przewidywał pierwszy układ.

Zobacz również:

  • Apple rozważa rezygnację z chińskiego poddostawcy podzespołów
  • Polska technologia 5G idzie w świat
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200