Nowe produkty Novella

Firma udostępniła wersje beta nowego oprogramowania sieciowego.

Firma udostępniła wersje beta nowego oprogramowania sieciowego.

Novell, uchodzący za firmę mało aktywną w dziedzinie oprogramowania internetowego, powoli, aczkolwiek skutecznie, próbuje dostać się na rynek zdominowany obecnie przez inne konkurencyjne firmy - Netscape i Microsoft.

16 grudnia br. firma udostępniła na swoim serwerze betę nowej wersji własnego oprogramowania serwera WWW - Web Server 3.0 oraz CD-ROM, na którym zawarte są wczesne wersje testowe oprogramowania Proxy, narzędzi umożliwiających zabezpieczenie sieci lokalnej podłączonej do Internetu i budowanie sieci wirtualnych. Komercyjne wersje wszystkich produktów mają być dostępne w I poł. przyszłego roku.

Serwer WWW

Novell Web Server 3.0 (NWS) zawiera wiele udoskonaleń w stosunku do poprzedniej wersji tego produktu. Przede wszystkim wyposażony jest w obsługę technologii Secure Sockets Layer (SSL), która umożliwia bezpieczną komunikację między serwerami WWW a przeglądarkami. SSL zawarty w NWS 3.0 bazuje na rozwiązaniu SecureWeb Toolkit, które Novell licencjonuje od firmy Terisa Systems.

SSL jest ściśle zintegrowany z systemem zabezpieczeń NDS, co pozwala tworzyć w pełni bezpieczne rozwiązania sieci intranet, bazujące na usługach katalogowych Novella. Serwer WWW pozwala także zabezpieczać dostęp do korporacyjnego serwera WWW na innej płaszczyźnie - poprzez filtrowanie dostępu użytkowników według numeru IP, identyfikatorów użytkowników czy też nazw ich komputerów w sieci.

Nową wersję NWS wyposażono także w technologię wirtualnych katalogów (virtual directories). Umożliwia ona serwerowi pobieranie stron HTML, grafiki i skryptów nie tylko z komputera, na którym zainstalowany jest serwer WWW, ale także z dowolnego, innego pracującego w sieci. Aby to uczynić, administrator musi przy konfiguracji serwera określić, np. że wirtualna ścieżka pisana jakohttp://www.idg.com.pl/szafran, to w rzeczywistości katalog dokument, znajdujący się na komputerze o nazwie sieciowej szafran. Wtedy każde żądanie wysłania pliku, znajdującego się w wirtualnym kataloguhttp://www.idg.com.pl/szafran, będzie powodowało jego odczytanie nie z serwera WWW, ale z komputera szafran, pracującego w sieci (pod warunkiem, że będzie on włączony).

Zaletą nowej wersji NWS jest znacznie zwiększona w stosunku do wersji 2.5 wydajność pracy serwera WWW. Najnowsza wersja potrafi obsłużyć ok. 600 odwołań na sekundę (testy prowadzono w sieci składającej się ze 128-komputerów stale żądających nadesłania określonej strony WWW). NWS 3.0 w mniejszym stopniu niż poprzednia wersja obciąża procesor serwera, co umożliwia administratorom przydzielenie temu serwerowi dodatkowych zadań, np. realizację obsługi serwera plików i wydruku.

Novell Web Server 3.0 wyposażono również w moduł umożliwiający komunikację z serwerami baz danych Oracle'a, pracującymi na dowolnej platformie sprzętowej. Na jego bazie programiści mogą tworzyć aplikacje intranetowe, które wymieniają dane z systemami Oracle.

Novell dodał do swojego najnowszego serwera WWW komponent, który już wcześniej otrzymali użytkownicy Internet Information Server Microsoftu - narzędzie do indeksowania i pełnotekstowego przeszukiwania stron HTML oraz dokumentów zgromadzonych na serwerach WWW. Novell QuickFinder, bo tak nazywa się ta aplikacja, automatycznie indeksuje dokumenty HTML, Microsoft Word, Microsoft Excel oraz WordPerfect. Ponadto proces indeksowania poddaje dokumenty kompresji, dzięki czemu zajmują one na serwerze ok. 10% oryginalnego rozmiaru.

NWS 3.0 oferuje użytkownikom serwer, który może przechowywać nieograniczoną liczbę wirtualnych domen, dzięki czemu jedna fizyczna maszyna może obsługiwać wszystkie żądania kierowane np. do www.idg.com.pl, www.comnet.com.pl i www.cyber.com.pl. Serwer wspiera ponadto skrypty tworzone w języku Perl 5.0.

Wszyscy zainteresowani mogą ściągnąć wersję beta oprogramowania z serwera WWW firmy Novell pod adresemhttp://support.novell.com/home/pubbeta/nws. Pełna wersja produktu ma być dostępna w I kw. 1997 r.

Buforowanie Internetu

Novell udostępnił wczesną wersję oprogramowania serwera Proxy, który pełni dwojaką funkcję - buforuje przesyłane dane i filtruje ruch intra- i internetowy. Działanie już kilkakrotnie opisywaliśmy na łamach Computerworlda. W skrócie polega ono na tym, że wszystkie dane ściągane z Internetu buforowane są na lokalnym dysku twardym komputera. Przy kolejnej próbie ich obejrzenia przez tego samego lub innego użytkownika sieci, ściągane są one z lokalnego serwera, a nie z Internetu. To, jak długo strony HTML przechowywane będą w buforze, zależy od ustawień zdefiniowanych przez administratora, częstotliwości ich oglądania przez użytkowników i ich rozmiaru.

Proxy, podobnie jak serwer WWW, umożliwia filtrowanie przesyłanych informacji.

Inne technologie

Na rozsyłanym obecnie testerom krążku CD znajdują się także wersje beta innych technologii, które Novell zamierza wprowadzić wkrótce do sprzedawanych przez siebie systemów operacyjnych czy też innych produktów.

Jedną z nich jest Virtual Private Networking Services (VPN) - technologia umożliwiająca budowanie bezpiecznych sieci wirtualnych na bazie sieci publicznych, np. Internetu. VPN pracuje dzięki wykorzystaniu możliwości routingu danych, dostępnych w systemie IntranetWare, i protokołu PPP, realizowanego po liniach dzierżawionych, ISDN lub analogowych, Frame Relay i X.25.

Novell pozwala użytkownikom skorzystać także z Remote Access Services - usługi umożliwiającej przekształcenie serwera NetWare w serwer zdalnego dostępu, który obsługuje połączenia telefoniczne użytkowników (po łączach analogowych i ISDN).

Dodatkowe informacje o nowych technologiach Novella można uzyskać pod adresem sieciowymhttp://www.novell.com/ear. Tam też zamówić można darmowy CD-ROM, na którym znajdują się opisane produkty.


TOP 200