Nowe procesory dla notebooków

Intel Mobile Pentium MMX – Tillamook - zwiększa wydajność komputerów przenośnych do poziomu porównywalnego z komputerami PC

Intel Mobile Pentium MMX – Tillamook - zwiększa wydajność komputerów przenośnych do poziomu porównywalnego z komputerami PC

Dla tych, którzy poszukują notebooka pracującego równie szybko jak komputer stacjonarny dobrą wiadomością była informacja o premierze Intel Mobile Pentium MMX (robocza nawa Tillamook) z zegarem 200 MHz i 233 MHz. Jednak pierwsze modele komputerów przenośnych wyposażonych w ten procesor nie spełnią chyba oczekiwań użytkowników korporacyjnych. Ich cena jest wysoka, a jednocześnie nie w pełni zastępują komputery stacjonarne.

Chociaż procesory Pentium MMX dla notebooków nie są nowością, ale w przypadku Tillamook Intel złamał pewną tradycję i najnowszą technologię 0,25 mikrometra wykorzystał w pierwszej kolejności do zbudowania nowego procesora dla systemów przenośnych. Dotychczas było odwrotnie - najważniejsze były komputery PC, a dopiero później notebooki.

Nowa generacja procesorów

Technologia 0,25 mikrona powoduje, że poszczególne obwody i połączenia są zlokalizowane bliżej niż w dotychczas produkowanych układach i dzięki temu elektrony pokonują krótszy dystans, a procesor pracuje szybciej. Oprócz tego jest on zasilany niższym napięciem, pobiera mniej prądu i wydziela mniej ciepła. Napięcie zasilające układy Tillamook ma wartość 1,8 V, a moc 6 W. Dla porównania, moc pobierana przez Pentium MMX 166 MHz (zasilany napięciem 2,45 V) wynosi 9 W.

Jedną z największych zalet technologii 0,25 mikrona jest właśnie mniejszy pobór mocy, który umożliwia zwiększenie żywotności akumulatora zasilającego system przenośny. Przy zastosowaniu zaawansowanych systemów zarządzania energią, notebooki wyposażone w Tillamook będą mogły pracować bez doładowywania akumulatora nawet przez 10 godzin.

W najbliższym czasie dostępne będą systemy przenośne z procesorem Tillmook wyposażone w wyświetlacze 14,1” TFT, czytniki CD-ROM 20x, gniazda standardu CardBus, porty szeregowe USB (Universal Serial Bus), akumulatory litowo-jonowe i dodatkowe funkcje multimedialne, jak np. systemy wideo MPEG. Jednak bogate wyposażenie notebooka ma też swoje wady - komputer taki może ważyć nawet 4 kg co kłóci się z określeniem - system przenośny.

Wydajność notebooków z Tillamook

Cztery firmy udostępniły do testowania prototypowe systemy przenośne wyposażone w układ Tillamook: Dell Inspiron 3000 M233MXT, NEC Versa 6220, Sony Vaio PCG-719C i Toshiba Tectra 750CDT. Niżej przedstawiono porównanie ich wydajności z komputerem stacjonarnym Hewlett-Packard Vectra XA (Pentium MMX 200 MHz) i notebookiem NEC Versa 6200MX (Pentium MMX 166 MHz). Testy wykonano przy pomocy programu wykorzystywanego przez InfoWorld Test Center i składającego się z zestawu aplikacji platformy Windows 95.

Najszybszy notebook NEC Versa 6220 pracował tylko o 6% wolniej niż HP Vectra XA. Wynika z tego, że przetwarza on dane aż o 65% szybciej niż poprzedni model tej rodziny - Versa 6200 wyposażony w Pentium MMX 166 MHz. Zaskakujące było to, że Versa 6220 wyposażony w Pentium MMX 200 MHz pracuje wydajniej niż trzy pozostałe testowane notebooki z Pentium MMX 233 MHz. Np. czas ukończenia testu porównawczego był o 33% krótszy niż w wypadku Toshiba Tectra 750 CDT. Należy jednak pamiętać, że wydajność komputera zależy nie tylko od procesora, ale również innych elementów systemu.

Notebooki wykorzystujące układ Tillamook zbliżają się pod względem wydajności do komputerów stacjonarnych. Ale wydajność kosztuje - średnia cena notebooka wyposażonego w Pentium MMX 166 MHz wynosi obecnie ok. 4000 USD, a za podobny notebook z układem Tillamook trzeba będzie zapłacić od 4000 do 7000 USD. Można się spodziewać, że większość użytkowników będzie czekać na spadek ceny procesorów Tillmook i dopiero wtedy zdecyduje się na odnowienie sprzętu i ewentualną wymianę komputera PC na system przenośny nowej generacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200