Nowe procesory dla komputerów przenośnych

Intel zaprezentował prototypowe procesory Pentium 4 o częstotliwości 1,5 GHz, przeznaczone dla notebooków. Na rynku pojawią się one dopiero w I połowie 2002 r. Przedstawiciele firmy zapowiedzieli jednocześnie, że przed końcem przyszłego roku będą dostępne komputery z Pentium 4 Mobile 2 GHz.

Intel zaprezentował prototypowe procesory Pentium 4 o częstotliwości 1,5 GHz, przeznaczone dla notebooków. Na rynku pojawią się one dopiero w I połowie 2002 r. Przedstawiciele firmy zapowiedzieli jednocześnie, że przed końcem przyszłego roku będą dostępne komputery z Pentium 4 Mobile 2 GHz.

Obecnie najwydajniejsze procesory dla komputerów przenośnych znajdują się w ofercie Intela (Pentium III-M - 1,13 GHz) i AMD (Athlon 4 - 1,1 GHz). Jeszcze kilka lat temu Intel prawie nie miał konkurencji. Przodownictwo firmy na rynku procesorów dla komputerów przenośnych wciąż jest niepodważalne, ale konkurencja coraz wyraźniej daje znać o sobie. Firma AMD zaczęła wprowadzać układy dla notebooków o dużej wydajności, a VIA Technologies i Transmeta oferują procesory C3 i Crusoe o bardzo małym poborze mocy. Choć C3 i Crusoe mają niewielki udział w rynku, to - jeśli wierzyć producentom - rośnie liczba produktów, w których procesory te są instalowane.

Największym problemem w zwiększaniu wydajności procesorów jest wzrost poboru mocy, powodujący skrócenie czasu pracy bez zasilania zewnętrznego. Notebooki wyposażone w najwydajniejsze układy pracują z pełną mocą z reguły mniej niż ok. 2 godz.

Producenci opracowują technologie obniżające zużycie energii (Intel SpeedStep lub AMD PowerNow), których zadaniem jest automatyczna kontrola i zmiana trybu pracy procesora, tak by jego moc była efektywnie wykorzystywana. Wszystkie firmy przechodzą też na najnowsze technologie - procesory klasy Mobile Intela, AMD, VIA i Transmeta są produkowane przy wykorzystaniu technologii 0,13 i 0,15 ľm. Mimo to wciąż systematycznie wzrasta wydajność procesorów, lecz czas pracy urządzeń przenośnych pozostaje od lat na nie zmienionym poziomie. Nie widać perspektyw na odwrócenie tej tendencji.

Choć idea wykorzystania procesorów klasy Mobile w komputerach stacjonarnych nie jest nowa (modele PC o niewielkich wymiarach już kilka lat temu prezentowała zapomniana nieco firma Tulip), to obecnie koncepcja ta odżywa za sprawą serwerów typu Blade.

Są to komputery małej wysokości, przeznaczone do instalacji w szafach przemysłowych. Można je łączyć w zestawy liczące dziesiątki serwerów. Duże zagęszczenie sprzętu powoduje, że niski pobór mocy jest parametrem krytycznym, dlatego znajdują tu zastosowanie procesory przeznaczone dla komputerów przenośnych. Jak przewiduje Paul Otellini, wiceprezes Intela, w 2005 r. 2/3 wszystkich sprzedanych serwerów przypadnie na supercienkie modele Blade.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200