Nowe potrzeby, nowe modele

Rynek dostawców metodologii wdrożeniowych oraz narzędzi informatycznych do zarządzania procesami podlega obecnie szczególnie silnej presji ze strony klientów.

Kryzys kojarzy się ze stratami, spadkiem popytu, cięciami kosztów czy opóźnieniami płatności. W biznesie w sposób naturalny kojarzymy go z bezrobociem i rozpaczliwą walką o jakiekolwiek, nawet nierentowne, kontrakty. Wydaje się, że jest to raczej czas na ogłaszanie upadłości niż na otwieranie nowych firm. I rzeczywiście, mając utrudniony dostęp do kapitału finansowego przedsiębiorstwa tradycyjnej gospodarki zwalniają lub wchodzą w recesję. Ale w gospodarce opartej na wiedzy ten paradygmat nie musi już być prawdziwy. Dostęp do kapitału intelektualnego, który jest podstawą tej gospodarki, w okresach finansowych kryzysów wcale się przecież nie zmniejsza. Wręcz przeciwnie! Brak bezpiecznego zatrudnienia niejednokrotnie wyzwala ukryte pokłady energii i pomysłowości. Równocześnie coraz więcej firm postrzega kryzys nie tylko jako zagrożenie, ale przede wszystkim jako szansę na wyprzedzenie lub zniszczenie osłabionej konkurencji. Jest to więc świetny czas na wypracowanie nowych modeli sprzedaży, usprawnienie procesów biznesowych lub zdecydowane zmiany organizacyjne. Odrzucanie dotychczasowych "pewników" jest o tyle łatwiejsze, że i tak zostały one przez kryzys zakwestionowane.

Ponieważ zdecydowana większość poszukiwań nowych sposobów zarządzania koncentruje się na zarządzaniu procesami, rynek dostawców metodologii wdrożeniowych oraz narzędzi informatycznych do zarządzania procesami podlega obecnie szczególnie silnej presji ze strony klientów. Celem menedżerów przygotowujących swoje firmy do wyjścia z kryzysu jest coraz częściej rzeczywiste zarządzanie i ustawiczne usprawnianie procesów biznesowych, daleko wykraczające poza dotychczasowe "zdobywanie" certyfikatów ISO. Ten wymuszony przez kryzys koniec "mówienia o zarządzaniu procesami" jest ogromną szansą dla firm, które będą potrafiły dostarczyć produkty i usługi rzeczywiście pozwalające zarządzać procesami.

Zmiana rynku i modelu

Wydaje się, że wyścig już się rozpoczął i błyskawicznie obejmuje swym zasięgiem firmy od Australii po Grenlandię, niezależnie od ich wielkości czy potencjału finansowego. W gospodarce wiedzy i świecie Internetu mniejsze znaczenie mają czynniki dające przewagę w tradycyjnej gospodarce, jak choćby posiadany kapitał czy sieć sprzedaży, zaś coraz większe - pomysł, operatywność i nowoczesny produkt. Przykładem mogą być firmy BizAgi czy też Intalio.

Te niewielkie przedsiębiorstwa dokonały przewrotu na globalnym rynku narzędzi do zarządzania procesami. Zaproponowały możliwość darmowego użytkowania modelerów procesów, równocześnie proponując ich standaryzację opartą o notację BPMN i XPDL. Dla menedżerów i CIO oznacza to możliwość rozpoczęcia projektów usprawnienia zarządzania procesami nawet bez posiadania budżetu na zakupy IT. Dostawcom darmowych narzędzi pozwala natomiast na przetestowanie produktów przez setki zainteresowanych klientów, zebranie od nich uwag, zaistnienie w ramach prowadzonych projektów, wstępne nawiązanie współpracy, a przede wszystkim marketing prowadzony de facto przez samych klientów.

Po uruchomieniu nowego modelu sprzedaży zainteresowanie klientów było tak duże (50 tys. firm ściągnęło modeler Intalio BPMS Community Edition, zaś 250 tys. osób ściągnęło modeler BizAgi Xpress ), że dotychczasowy potentat na rynku narzędzi do modelowania procesów, firma IDS Scheer, zdecydował się udostępnić poprzez Internet swój modeler Aris w wersji Express. W ciągu najbliższych miesięcy zobaczymy, czy jest to posunięcie wystarczające, aby sprostać istniejącym i powstającym konkurentom. Jest to tym bardziej ciekawe, że IDS Scheer w przeciwieństwie do BizAgi czy Dysant nie posiada silnika wykonawczego procesów, więc nie może liczyć, że spadek sprzedaży narzędzi do modelowania nadrobi zwiększoną sprzedażą systemów wykonawczych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200