Nowe platformy Nokii dla dużych i małych

Do rodziny urządzeń zabezpieczających Nokia IP dołączają dwa nowe produkty, przeznaczone do zabezpieczania centralnych punktów dużych sieci korporacyjnych oraz aplikacji internetowych Nokia IP710 i zaprojektowane do zabezpieczania małych sieci i zdalnych oddziałów firm - Nokia IP30.

Do rodziny urządzeń zabezpieczających Nokia IP dołączają dwa nowe produkty, przeznaczone do zabezpieczania centralnych punktów dużych sieci korporacyjnych oraz aplikacji internetowych Nokia IP710 i zaprojektowane do zabezpieczania małych sieci, zdalnych oddziałów firm oraz komputerów domowych, wykorzystywanych jako narzędzia zdalnej pracy, Nokia IP30.

Nokia IP710, podobnie jak wcześniejsze produkty z serii IP, realizuje funkcje spełniane zwykle przez kilka osobnych urządzeń, w tym wypadku: ruter, zaporę ogniową, urządzenia do szyfrowania przesyłanych informacji, monitoringu, wykrywania i zapobiegania włamaniom do sieci.

Zobacz również:

  • Starlink dla pojazdów mobilnych
  • Po pandemii liderzy firm stawiają na odporność ich biznesów
  • Hasła? Ale o co chodzi?

Proces trasowania jest obsługiwany przez system operacyjny Nokia IP Secure Operating System (IPSO) oparty na Uniksie. W Nokii IP710 zaimplementowano jego najnowszą wersję - IPSO 3.5 - obsługującą wirtualne sieci lokalne (VLAN). W połączeniu z fabrycznie zainstalowanym i wstępnie skonfigurowanym oprogramowaniem CheckPoint VPN/FireWall oraz RealSecure Internet Security Systems (ISS) rutery mogą pracować również jako zapora ogniowa i szyfrator danych albo tworzyć kompletny system do monitorowania, wykrywania oraz zapobiegania atakom i próbom nieautoryzowanych włamań do sieci. Urządzenia Nokia IP można łączyć w wieloelementowe klastry, zwiększając w ten sposób poziom niezawodności.

Przepustowość Nokia IP710, uzależniona od długości pakietów, wynosi od 180 do 700 Mb/s. Parametry te predestynują urządzenie do zastosowania w przypadku dużych obciążeń sieci, a także do zabezpieczania aplikacji sieciowych, które obsługują dużą liczbę krótkich pakietów, np. w bankach internetowych.

Nokia IP710 jest wyposażona w cztery gniazda CPCI do obsługi portów WAN i LAN. Ze względu na duży wybór dostępnych interfejsów (Gigabit Ethernet, 4-portowy 10/100 Ethernet, V.35/X.21, T1/E1) urządzenie może być zainstalowane w wielu środowiskach. Nokia IP710 obsługuje połączenia realizowane w standardach Ethernet 10/100 Mb/s oraz Gigabit Ethernet. Urządzenie może być zdalnie konfigurowane i zarządzane przez Nokia Horizon Manager, dzięki czemu jego instalacja w sieci nie zajmuje dużo czasu.

Druga nowość z serii IP to Nokia IP30, oferująca funkcje rutera, zapory ogniowej, klienta i bramki VPN (dostępne cztery wersje urządzenia). Jest ona dostarczana z fabrycznie skonfigurowanym oprogramowaniem [email protected] i [email protected] firmy SofaWare Technologies, przejętej przez Check Point Software Technologies.

Nokia IP30 współpracuje z wieloma rozwiązaniami dostępowymi wykorzystywanymi przez użytkowników domowych oraz małe i średnie biura: opartymi na Ethernecie, modemach xDSL i kablowych, E1, T1. Urządzenie jest zarządzane z poziomu oprogramowania SofaWare Management Console (SMC).

W czerwcu sprzedaż Nokia IP710 i IP30 rozpocznie Veracomp, wyłączny dystrybutor rozwiązań Nokia Internet Communications w Polsce. Urządzenia są objęte 12-miesięczną gwarancją. IP30 ma kosztować mniej niż 600 USD (sugerowana cena detaliczna netto). Ceny IP710 nie podano.

Więcej informacji www.veracomp.pl .

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200