Nowe pieniądze

Wysokie wymagania

Spróbujmy zatem określić warunki, jakie powinien spełniać ESP:

1. Bezpieczeństwo

System płatności musi być odporny na wszelkie próby nadużyć. Złamanie zabezpieczeń konwencjonalnego banku (np. fizyczne włamanie) przynosi straty tylko jednej instytucji. W Internecie na atak narażone są całe sieci banków i kont elektronicznych.

2. Przyjazność dla użytkownika

Software'owa platforma ESP powinna cechować się prostotą obsługi przy jednoczesnej szerokiej funkcjonalności (np. możliwość kontrolowania operacji dokonanych w przeszłości).

3. Stabilność aplikacji

Oprogramowanie, zarówno po stronie użytkownika, jak i serwerów, powinno dawać pewność technicznej gotowości w każdym czasie. Środkami możliwymi do osiągnięcia tego celu są: redundancja i stosowanie zdecentralizowanych rozwiązań rozproszonych.

4. Anonimowość

Sfera prywatności użytkowników ESP nie może być naruszana. Gwarancje, dotyczące danych personalnych, powinny być tak wysokie, jak przy klasycznej zapłacie gotówką. Niedopuszczalne jest "profilowanie" klientów przez sprzedawców czy banki (zbieranie danych dotyczących zachowań i preferencji handlowych poszczególnych osób) bądź dostęp do danych przez urzędy finansowe i inne instytucje, bez szczegółowych regulacji prawnych.

5. Konwergencja

Różne formy pieniądza elektronicznego zawsze powinny mieć jasno zdefiniowaną wartość w stosunku do towarów (ceny elektroniczne) i do innych walut. Klient także powinien mieć możliwość wymiany elektronicznych środków płatniczych, posiadanych w ramach określonego modelu ESP, na środki stosowane w ramach innego mechanizmu ESP.

6. Autentyczność

Elektroniczny pieniądz nie ma konwencjonalnych zabezpieczeń (znaki wodne, hologramy, techniki drukarskie, mikroznaki, rodzaje papieru i innych materiałów itp.) - niezbędne są technologie gwarantujące jego identyfikację i ochronę przed elektronicznymi fałszerzami.

7. Trwałość

Pieniądz elektroniczny musi być odpowiednio trwały i odporny na zniszczenie, co wymaga uwzględnienia: narażeń organizacyjnych, mechanicznych, elektromagnetycznych czy możliwych błędów użytkownika.

8. Akceptacja

Nowe formy płatności mogą się szeroko rozpowszechniać tylko wtedy, gdy zostaną zaproponowane i przyjęte standardy sprzętowo-programowe i prawne.

9. Elastyczność i wydajność

ESP powinny zapewniać możliwość podłączania coraz większej liczby użytkowników bez strat wydajności systemu. Należy dążyć do integrowania pozaelektronicznych systemów płatności w ramach ESP.

10. Koszty

Stosowanie ESP powinno być opłacalne dla użytkownika i korzystniejsze niż inne formy płatności. Szczególną uwagę należy poświęcić tzw. mikropłatnościom, należącym do unikalnych cech ESP.

Z informatycznego punktu widzenia widać, że spełnienie tych wymagań związane jest z efektywną kryptografią. Warto w tym kontekście wskazać na eksperymenty prowadzone w ostatnich miesiącach w światowych laboratoriach fizycznych - ich efektem był techniczny przełom w dziedzinie przemiany światła w materię. Obszerne wiadomości na ten temat można znaleźć w internetowych zasobach stanfordzkiego Centrum Akceleracji (http://www.slac.stanford.edu/winters/pub/www/e144/e144.html ).

Niezależnie od konsekwencji tych doświadczeń dla świata fizyki, nas interesują wnioski wynikające z możliwych zastosowań kryptografii na poziomie kwantowym. Wystarczy stwierdzić, że sama tylko próba niepowołanego odczytania kodu kwantowego równałaby się jego zniszczeniu. Gdyby doszło do stosowania kwantowej technologii kryptograficznej o takich cechach w praktyce, to albo otrzymywalibyśmy jednoznaczną informację o braku informacji (i wówczas moglibyśmy odpowiednio zareagować na taki stan), albo też mielibyśmy pewność, że odebrana informacja jest identyczna ze źródłową, wraz z gwarancją, że jesteśmy jej jedynym odbiorcą.


TOP 200