Nowe pamięci masowe

Ożywienie wśród producentów sprzętu i oprogramowania dla centrów danych widać po pojawiających się nowych koncepcjach architektur, technologii i rozwiązań.

Najwięcej uwagi mediów przyciągnęła marcowa premiera nowej architektury Cisco Unified Computing System. Firma ta po raz pierwszy bowiem zaprezentowała własne serwery kasetowe, wychodząc tym samym poza tradycyjny segment rynku. Choć na krótką metę nie jest to poważne zagrożenie dla największych producentów komputerów, widać wyraźnie, że nie zamierzają oni czekać na dalszy rozwój sytuacji. Juniper nawiązał współpracę z IBM i zaprezentował własną koncepcję architektury centrów danych, konkurencyjną do Cisco UCS. HP zaś wprowadził BladeSystem Matrix, które również jest odpowiedzią na zakusy Cisco. Własną konstrukcję przełączników do szaf kasetowych opracował także Sun. Po przejęciu tej firmy, Oracle może więc stać się kolejnym konkurentem oferującym zintegrowane rozwiązania dla centrów danych.

Virtual Matrix Architecture

Żaden z potentatów nie dysponuje jednak pełnym zakresem rozwiązań i musi współpracować z innymi producentami sprzętu lub oprogramowania. Jednym z potencjalnych partnerów jest EMC, który zaprezentował nową koncepcję architektury pamięci masowych Virtual Matrix Architecture (VMA), która ma umożliwić budowę wirtualnych centrów danych, a także przedstawił pierwszy model macierzy Symmetrix zgodny z tą ideą. VMA wykorzystuje mechanizmy wirtualizacyjne hypervisora VMware i umożliwia integrację urządzeń sieciowych i pamięci, oferując możliwość rozbudowy systemu do niespotykanych dotąd rozmiarów. Według producenta, pojemności mogą sięgać setek tysięcy TB przy wydajności mierzonej w dziesiątkach milionów IOPS (operacji wejścia/wyjścia na sekundę). Jednocześnie w takim systemie będzie można uruchamiać setki tysięcy maszyn wirtualnych.

Pierwszym systemem zgodnym z architekturą VMC jest EMC Symmetrix V-Max, największa obecnie na rynku macierz wykorzystująca wielordzeniowe procesory, które umożliwiły obniżenie zużycia energii o 20% w porównaniu do Symmetrix DMX-4 oraz uzyskanie lepszego niż dotąd stosunku IOPS do poniesionych kosztów. Podstawowym elementem systemu są moduły wyposażone w 4-rdzeniowe układy Intel Xeon, do 128 GB DRAM, maksymalnie do 16 interfejsów dyskowych i 16 zewnętrznych, hypervisor VMware oraz oprogramowanie oparte na VMware API. Virtual Matrix Architecture umożliwia integrację ośmiu takich modułów i współdzielenie przez nie do 1024 GB pamięci DRAM. System taki ma dwukrotnie większą liczbę interfejsów wewnętrznych i zewnętrznych (po 128), trzykrotnie większą pojemność i trzykrotnie lepszą wydajność w porównaniu do systemów pamięci Symmetrix DMX-4.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200