Nowe pakiety ERP polskich firm

Prawie w tym samym czasie nowe wersje sztandarowych systemów wprowadzają na rynek BPSC - Impuls 5 i Macrologic (d. MacroSoft) - Xpertis. Poza systemem ERP SKID, Xpertis będzie oferować funkcje zarządzania informacją i wiedzą oraz BI.

W pakiecie Impuls 5 pojawia się wiele nowych w stosunku do Impuls BPSC rozwiązań. Najistotniejsze zmiany mają jednak źródło w technologii tworzenia systemu. Prace prowadzono z założeniem maksymalizowania możliwości dostosowania aplikacji do indywidualnych potrzeb użytkownika. "Oficjalna premiera systemu odbywa się już po zakończeniu wdrożeń w firmach Dryvit, Energomontaż Północ, Fasing, Lena Lighting i POCH" - mówi Ignacy Miedziński, prezes zarządu BPSC. Prace nad systemem trwały dwa lata. Uczestniczyło w nich 50 projektantów i programistów. Firma od razu opracowała wersje polską, angielską, niemiecką i rosyjską, która ma ułatwić ekspansję BPSC na Wschód.

Użytkownik na pierwszym planie

Moduły, które były dostępne w systemie Impuls BPSC, zostały udoskonalone z myślą o większej wygodzie pracy użytkowników. Rozbudowano również narzędzia służące do harmonogramowania prac produkcyjnych. Nowością są natomiast moduły Magazyn wysokiego składowania, System wagowy, Budżetowanie i Laboratorium, które obejmuje m.in. definiowanie technologii badań laboratoryjnych, sygnalizowanie badań, jakim poddane muszą być zakupione surowce i materiały, kontrolę terminów ważności oraz rejestrację historii badań każdej wyprodukowanej serii wyrobu.

Impuls 5 oparty jest na bazie danych Oracle. Formularze powstawały w środowisku Borland Delphi 2005 i Microsoft ASP .Net. Z kolei do stworzenia raportów systemu wykorzystano narzędzie Crystal Reports XI. Projektanci BPSC zdecydowali się także na wprowadzenie do systemu mechanizmów charakterystycznych dla systemów OLAP. Pozwala to na wielopoziomowe grupowanie wybranych danych i definiowanie dowolnych podsumowań. System posiada także mechanizm łączenia danych z wielu źródeł. Umożliwia też pracę z jednoczesnym wykorzystaniem kilku zsynchronizowanych kartotek.

System wykorzystuje równocześnie dwie architektury klient/serwer z możliwością pracy zdalnej poprzez terminale i internetowej, w której wykonano moduły Zarządzanie Obiegiem Dokumentów, B2B oraz obsługę klientów indywidualnych.

Nowa nazwa, nowa platforma

Nowe rozwiązanie przygotował również Macrologic, jego premierę zaplanowano na 2 października br. System Xpertis to efekt półtorarocznych wysiłków. Rozwiązanie to stanowi platformę składającą się z produktów oferowanych dotychczas przez tę firmę. Poza systemem ERP SKID, Xpertis będzie oferować funkcje zarządzania informacją i wiedzą oraz . System ten nie jest jednak efektem jedynie czystej integracji. Wszystkie elementy zostały rozbudowane. System ERP został rozszerzony o funkcje kontrolingu. Pojawiły się także elementy związane z obiegiem dokumentów, obsługą kadr i płac oraz zarządzaniem jakością. Wprowadzono infrastrukturę klucza publicznego PKI, która pozwoli na wykorzystywanie certyfikatów i podpisów cyfrowych do ewidencjonowania transakcji prowadzonych przez użytkowników, ochrony danych osobowych i elektronicznego podpisywania faktur.

"Xpertis wyróżnia swobodny przepływ informacji do zarządzania przedsiębiorstwem na poziomie strategicznym. Został on przygotowany z myślą o prowadzeniu zaawansowanych analiz i obserwowaniu różnych wskaźników. Na rynku rozwiązań dla średnich firm nie jest to standardowe podejście" - mówi Sławomir Kosz, członek zarządu Macrologic. "Dotychczas nasze systemy miały głównie charakter ewidencyjny. Teraz oferujemy rozwiązanie wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwem" - dodaje.

Firma zapowiada przygotowanie kilku wersji Xpertis przeznaczonych dla różnych branż i grup klientów. Najprawdopodobniej jednym z pierwszych produktów będzie Xpertis przeznaczony dla firm deweloperskich. Pojawić się mają również wersje dla firm komunalnych i samorządów terytorialnych.