Nowe oblicze Javy

Od modelu do kodu

IBM zaprezentował też ostateczną wersję zapowiadanego od pewnego czasu narzędzia Rational Rapid Developer (RRD). Nie jest ono przeznaczone stricte dla programisty, ale raczej dla analityka. Jego największą zaletą jest to, że pozwala wygenerować gotową aplikację Java na podstawie modelu UML. Po zdefiniowaniu modelu są więc tworzone np. pewna baza danych i automatycznie, wg określonych wytycznych, odpowiadający jej interfejs z formatkami.

RRD pozwala definiować strukturę obiektów i zdefiniować procesy. W specjalnych kreatorach możliwe jest określenie wyglądu interfejsu użytkownika. Konstruowanie strony nie polega jednak na tworzeniu interfejsu "od zera", sprowadza się raczej do wybierania opcji i ewentualnych krótkich fragmentów kodu, np. do sprawdzenia poprawności wprowadzonych danych itp.

Szkoda że w wyniku działania RRD powstaje aplikacja oparta na serwletach lub stronach JSP. Obsługi Java

Server Faces na razie w RRD nie ma. Brak w nim też prostego sposobu na połączenie wyniku działania RRD z np. dalszą edycją w WebSphere Studio. Przynajmniej obecnie są to praktycznie oddzielne narzędzia.

Język dla analityków

Na innej konferencji przeznaczonej dla programistów Lotus IBM podał kilka informacji o następnej wersji WebSphere Studio (5.1.2), która ma być dostępna w drugim kwartale 2004 r. Podstawowa zmiana ma się wiązać z wprowadzeniem obsługi portretów - mechanizmów standaryzujących elementy składowe udostępniane przez portale zgodnie z JSR 168. Na razie jest to mechanizm dostępny niemal wyłącznie w produktach Novella. Tworzenie portretów ma być możliwe zarówno przy użyciu mechanizmu Struts, jak i kontrolek Java Server Faces. Oczywiście graficznie.

IBM zapowiedział także stworzenie Enterprise Generation Language (EGL) - języka proceduralnego czwartej generacji, przeznaczonego dla tych programistów, którzy znają języki typu Cobol, RPG czy Informix 4GL. Środowisko ma zapewnić mechanizmy umożliwiające tworzenie aplikacji programiście, który nie zna dobrze ani terminologii obiektowej, ani tym bardziej języka Java, a raczej woli pracować z "formatkami ekranowymi".

Innymi słowy na podstawie kodu EGL jest generowany kod Javy, który jest wykonywany dopiero na serwerze aplikacyjnym. EGL ma współpracować z Java Server Faces, co ułatwi tworzenie interfejsu użytkownika.


TOP 200