Nowe, nowsze, najlepsze

Przewidywanie, jak będą wyglądały komputery PC za kilka lat, nie jest rzeczą łatwą nawet jeśli pilnie śledzi się pojawiające się prawie co kilka dni doniesienia o nowych standardach, urządzeniach i interfejsach. Jednak wiedza ta jest ważna przy planowaniu rozwoju systemów informatycznych, zakupach nowego sprzętu i oprogramowania, aby inwestycje były trafne i nie okazało się, że po roku sprzęt trzeba poważnie modyfikować.

Przewidywanie, jak będą wyglądały komputery PC za kilka lat, nie jest rzeczą łatwą nawet jeśli pilnie śledzi się pojawiające się prawie co kilka dni doniesienia o nowych standardach, urządzeniach i interfejsach. Jednak wiedza ta jest ważna przy planowaniu rozwoju systemów informatycznych, zakupach nowego sprzętu i oprogramowania, aby inwestycje były trafne i nie okazało się, że po roku sprzęt trzeba poważnie modyfikować.

Nowe technologie, które mają ułatwić pracę użytkowników komputerów PC, upgrade urządzeń, ich konfigurację oraz obniżyć koszty eksploatacji, wydają się być obecnie w zasięgu ręki. Jednak wiele z szumnie zapowiadanych przez producentów technologii nie może doczekać się praktycznego rozpowszechnienia, a niektóre prawdopodobnie w ogóle nie pojawią się na rynku. Przykładami są: Device Bay - uniwersalna kieszeń dla elementów wyposażenia komputerów - oraz powolne upowszechnianie szeregowego interfejsu USB lub napędów dysków optycznych DVD. W roku bieżącym, a także przyszłym, można jednak oczekiwać szczególnie wielu istotnych zmian w architekturze komputerów PC w porównaniu do lat ubiegłych, gdy dominującą tendencją było przede wszystkim zwiększanie wydajności procesorów.

Nowe systemy będą wyposażane we wbudowane funkcje telekomunikacyjne, autodiagnostyczne i zabezpieczające przed awariami sprzętu, nowe interfejsy eliminujące możliwość powstawania konfliktów sprzętowych lub programowych i upraszczające dołączanie/odłączanie peryferii, a także znacznie pojemniejsze pamięci masowe. Jednocześnie można oczekiwać, że wydajność komputerów PC wzrośnie znacznie szybciej niż wydajność wykorzystywanych w nich procesorów, dzięki optymalizacji architektury, lepszej współpracy różnych elementów systemu oraz wprowadzeniu do powszechnego użytku nowych podzespołów, np. szybkich pamięci synchronicznych SDRAM.

Nie tylko architektura, wyposażenie i sprzęt peryferyjny do komputerów PC ulegają zasadniczym zmianom, ale również zakres zastosowań. Komputery stają się sprzętem elektronicznym powszechnego użytku, a funkcje telekomunikacyjne (łączność przez Internet, obsługa połączeń telefonicznych, faksowych i wideokonferencyjnych) zbliżają się szybko do miana standardowego wyposażenia. Komputerów stają się sprzętem powszechnie stosowanym, a i takie są modele przenośne. Mimo to utrzymują się istotne różnice cenowe - notebooki są w dalszym ciągu droższe od porównywalnego sprzętu stacjonarnego, a jednocześnie ich wydajność wciąż jest mniejsza niż komputerów PC. Wprawdzie Intel zaprezentował niedawno nowe procesory Mobile Pentium MMX 200 i 233 MHz, które są pierwszymi układami tej firmy, wytwarzanymi przy zastosowaniu nowej technologii 0,25 mikrometra, ale i tak procesory najnowszej rodziny Pentium II, wprowadzonej na rynek w czerwcu br., w wersji dla notebooków pojawią się dopiero w przyszłym roku.

Procesory i architektura systemów

Nie wydaje się, aby w najbliższych latach pojawił się konkurent dla architektury intelowskiej. Podstawowym procesorem staje się obecnie Pentium II, podczas gdy Pentium wyraźnie zbliża się do kresu istnienia, w podobnej sytuacji znajdzie się już niedługo Pentium Pro. Jednocześnie, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Intela, powszechne zastosowanie znalazła technologia MMX i już następuje szybka obniżka cen komputerów z procesorami bez funkcji MMX. Komputery z Pentium II są obecnie nowością, ale można oczekiwać, że w przyszłym roku staną się podstawowym układem w nowych modelach komputerów PC, a także znajdą powszechne zastosowanie w serwerach. Intel planuje wprowadzenie w I poł. 1998 r. układu Deschutes - Pentium II dla notebooków, nowych modeli Pentium II o wyższej częstotliwości zegara niż 300 MHz, a także nowego typu gniazda - Slot 2, umożliwiającego budowę 4-procesorowych systemów.

Jeszcze 2 lata temu wydawało się, że opracowana przez IBM, Motorolę i Apple konkurencyjna w stosunku do Intela architektura PowerPC może stanowić interesującą alternatywę. Obecnie widać wyraźnie, że tak się nie stanie. Zanosi się na to, że w najbliższym czasie jedynym producentem komputerów osobistych z PowerPC pozostanie Apple. IBM i Motorola wycofują się z produkcji komputerów z tym procesorem, a Apple po krótkim okresie otwartej polityki udzielania licencji, wycofuje się z niej, co w efekcie prawdopodobnie spowoduje zanikoferty klonów Macintosh.

Natomiast na rynku pojawia się sprzęt o nowej architekturze w porównaniu do standardowych komputerów PC - komputery sieciowe NC oraz NetPC. Na razie nie widać, by mogły one zagrozić popularności PC. Można oczekiwać, że komputery NC znajdą swoje zastosowanie przede wszystkim w dużych korporacjach, zastępując terminale sieciowe. Podstawą platformy NC jest technologia Java, która nie jest jeszcze dojrzała i brak jej jednolitej standaryzacji. Natomiast konkurencyjna w stosunku do NC specyfikacja NetPC, może pozostać ideą nie zrealizowaną. Niektórzy obserwatorzy rynku uważają, że było to przede wszystkim posunięcie taktyczne Microsoftu, mające przeciwdziałać popularyzacji komputerów sieciowych NC. Może o tym świadczyć zapowiedź opracowania przez Microsoft nowego systemu Windows tzw. Windows Terminal.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200