Nowe, nowsze, najlepsze

Monitory i wyświetlacze

W najbliższym czasie nie należy oczekiwać zasadniczych zmian na rynku monitorów CRT (z lampą kineskopową), jeśli nie brać pod uwagę wzrostu przeciętnej wielkości ekranu, która w przyszłym roku może osiągnąć wielkość 17”. Mimo ogromnego postępu, w ciągu najbliższych 2 lat konkurencyjne technologie LCD lub wyświetlaczy plazmowych nie zagrożą monitorom klasycznym, gdyż różnica cen jest wciąż bardzo duża.

Na świecie monitory 14” praktycznie już znikły z rynku, a popyt na 15” szybko spada. Obecnie, nawet do zastosowań biurowych ,najczęściej kupuje się urządzenia 17”. Ponieważ przeznaczone do zastosowań specjalnych monitory 20”/21” są znacznie droższe od modeli mniejszych, niektóre firmy zaczęły wprowadzać do sprzedaży modele o nietypowym dotąd wymiarze 19”, przeznaczone na rynek masowy.

Choć obecnie trudno jest znaleźć liczącego się producenta monitorów lub komputerów PC, który nie oferowałby płaskich monitorów LCD, ich cena na poziomie 2 tys. USD, ogranicza potencjalny krąg odbiorców dużych korporacji, wojska i banków. Prawdopodobnie dopiero za kilka lat monitory ciekłokrystaliczne zaczną zastępować na rynku klasyczne urządzenia CRT.

Droższe są wyświetlacze plazmowe, które dopiero wchodzą na rynek. Umożliwiają one wyświetlanie obrazów o większej jasności niż LCD oraz wytwarzanie monitorów o dużych wymiarach, sięgających 40”. Przewiduje się, że znajdą zastosowanie głównie jako monitory do wyświetlania prezentacji lub wyświetlaczy w systemach CAD.

Natomiast już w przyszłym roku mają pojawić się na rynku - wytwarzane przez Candescent Technologies Corp. - monitory cienkopanelowe z modułem wyświetlającym o grubości 8 mm. Wykorzystują one technologię ThinCRT, podobną do stosowanej w klasycznych monitorach CRT. Ich cena ma być zbliżona do wyświetlaczy LCD, a podstawowe zalety to wyższa jasność i większy kąt obserwacji.

Modemy

Funkcje telekomunikacyjne komputerów PC stają się standardem. Przyczynia się do tego nie tylko szybki wzrost popularności Internetu, ale również rosnące możliwości wykorzystania komputera jako telefonu z automatyczną sekretarką, urządzenia do wysyłania/odbierania faksów, a także stacji wideokonferencyjnej. Do zapewnienia łączności z zewnętrzną siecią telekomunikacyjną zarówno w przypadku sieci LAN, jak i pojedynczych PC służą modemy. Szybkość transmisji oferowana przez dostępne obecnie modemy osiągnęła wartość 56 Kb/s. Rozwój technologii modemów napotyka obecnie na bariery związane z fizyczną przepustowością istniejących linii telekomunikacyjnych.

Problemem jest brak standardu dla modemów o szybkości 56 Kb/s - obecnie na rynku dostępne są ich dwa typy, które są niezgodne i nie pozwalają na nawiązanie wzajemnej łączności. Jednocześnie jest prawdopodobne, że International Telecomunications Union (ITU) zatwierdzi odmienną specyfikację, a wcześniejsze wersje szybkich modemów trzeba będzie wyrzucić na śmietnik. Wydaje się, że w najbliższej przyszłości najbezpieczniejszą inwestycją będzie w dalszym ciągu zakup modemu 33,6 Kb/s.


TOP 200