Nowe, nowsze, najlepsze

Systemy operacyjne

Na rynku systemów operacyjnych do komputerów PC dominuje Microsoft i Windows. Jeszcze kilka lat temu konkurujący z Windows i wysoko ceniony przez niektórych specjalistów system IBM OS/2 został zepchnięty na margines rynku. Obecnie IBM koncentruje się na rozwijaniu sieciowej wersji OS/2 Warp Server, a nie systemu dla komputerów PC - klientów. Świadczy o tym m.in. polityka należącej obecnie do IBM firmy Lotus Development, która opracowuje przede wszystkim programy dla konkurencyjnych Windows.

Natomiast Microsoft intensywnie rozwija oprogramowanie i w przyszłym roku zamierza wprowadzić na rynek nowe systemy - Windows 98, Windows NT 5.0 oraz Windows Terminal.

W dobie szybkiego rozwoju i popularyzacji systemów sieciowych, poważnym konkurentem dla Windows może stać się Java. Ta sieciowa technologia jest jednak jeszcze w fazie przygotowań. Dopiero w przyszłym roku można oczekiwać pierwszych jej praktycznych zastosowań, które umożliwią realną ocenę konkurencyjności w stosunku do Windows.

Systemem operacyjnym o stabilnej pozycji, ale ograniczonym do zamkniętej platformy Macintosh, jest Mac OS. Ostatnio Apple opracował nową wersję Mac OS 8, która została wysoko oceniona przez użytkowników.

Pamięci RAM, SDRAM i Rambus

Standardowymi układami pamięci operacyjnej komputerów stały się pamięci EDO RAM. Oferują one o 5-10% lepszą wydajność od wcześniej używanych układów DRAM. Nowym typem układów RAM są szybkie, synchroniczne pamięci SDRAM (Synchronous DRAM), które wchodzą do masowych zastosowań. Można oczekiwać, że w przyszłym roku SDRAM będzie standardowym rodzajem układów w większości modeli komputerów nawet średniej klasy. Samsung, który opracował technologię SDRAM, udostępnia ją innym firmom, nie żądając opłat od liczby wyprodukowanych układów. Wiele innych firm również podjęło produkcję SDRAM. Najnowsza wersja pamięci synchronicznych to SDRAM II, określana też mianem DDR DRAM (Double Data Rate Synchronous DRAM), która oferuje dwukrotnie szybszą transmisję danych, dzięki możliwości ich przesyłania na obu zboczach taktującego sygnału procesora. Przy współpracy z procesorem o częstotliwości zegara 300 MHz możliwe jest uzyskanie prędkości transmisji danych ze SDRAM II do procesora, wynoszącej 2,4 GB/s. Zestawy układów wspomagających (chipset), obsługujące SDRAM, zostały już wprowadzone nie tylko przez Intela (440TX, 440LX), ale także innych producentów, takich jak Via Technologies (Apollo VP3).

Na rozwój technologii układów pamięci mają wpływ dwa podstawowe czynniki - szybko rosnąca wydajność innych elementów komputera, która powoduje, że czas dostępu do danych zapisanych w RAM może się stać wąskim gardłem systemu, oraz znaczący spadek cen obserwowany w ostatnich latach, który powoduje, że producenci starają się rozwijać nowe rodzaje pamięci, licząc na korzystniejsze ceny nowości. W przypadku pojemności podstawowymi układami stają się obecnie pamięci 16 Mb, a jednocześnie szybko rozwijana jest produkcja układów 64 Mb.

Nowym rodzajem układów pamięciowych, który być może już w najbliższych latach zastąpi SDRAM, są układy Rambus - tzw. dRDRAM (Direct Rambus DRAM). Ich masowa produkcja prawdopodobnie rozpocznie się pod koniec 1998 r. Technologia dRDRAM została opracowana przez Rambus Inc. i opiera się na nowego typu, wydajnym interfejsie, transmitującym dane przez 8-bitowy tzw. Rambus Channel. Przy instalacji dwóch układów dRDRAM efektywna szerokość pasma przenoszenia zwiększa się do 16 bitów. Technologia Rambus jest wspierana m.in. przez Intela, a większość znanych producentów układów półprzewodnikowych jest nią zainteresowana. Przeszkodami w popularyzacji tej technologii są wysokie ceny pamięci dRDRAM oraz konieczność wnoszenia dużych opłat proporcjonalnych do liczby wyprodukowanych układów.

Mimo że ceny na standardowe układy pamięci są obecnie niewielkie, obserwatorzy rynku nie przewidują w najbliższym czasie ich wzrostu, ale raczej stabilizacji lub nawet dalszego spadku.


TOP 200