Nowe narzędzie do monitorowania jakości internetu uzyskało certyfikat UKE

UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej) poinformował dzisiaj, że nowa wersja narzędzia do monitorowania jakości internetu uzyskała certyfikat co oznacza, że od 1-go grudnia wszyscy konsumenci mogą zacząć z niego korzystać, a wyniki pomiarów mogą być wykorzystane do formułowania roszczeń kierowanych w trybie reklamacji do dostawcy usługi.

Internet

Wynika to z faktu iż zgodnie z unijnym prawem dostawcy internetu w sieciach stacjonarnych są zobowiązani do podawania w umowach minimalnych, zwykle dostępnych i maksymalnych oferowanych prędkości transmisji danych. Jeżeli za pomocą certyfikowanego mechanizmu wykazane zostaną odstępstwa od umownych prędkości, konsumenci będą mieli podstawę do skutecznego dochodzenia roszczeń wobec dostawców.

Nowy mechanizm zastąpi obecny, którego okres certyfikacji upływa 30 listopada 2020 r. W odróżnieniu od innych narzędzi tego typu dostępnych w sieci aplikacja PRO Speed Test (bo o niej mowa) weryfikuje, w jakich warunkach był realizowany pomiar. Sprawdza m.in. takie elementy jak obciążenie procesora, rodzaj karty sieciowej, obecność aktywnych łącz VPN, natężenie generowanego ruchu w tle, liczbę urządzeń w sieci domowej użytkownika.

Zobacz również:

  • Polski biznes stawia na chmurę i 5G
  • To badanie pomoże nam podjąć decyzję, jakie dyski powinna zawierać nasza pamięć masowa
  • Ranking szerokopasmowego internetu w krajach OECD

Mechanizm, który bezpłatnie dostarczyła wyłoniona w konkursie firma V-Speed sp. z o.o., dostępny będzie pod adresem pro.speedtest.pl. System składa się z serwisu internetowego oraz aplikacji na komputery stacjonarne (Windows i MacOS) i aplikacji WEB. Dostępna jest też aplikacja mobilna (działająca na Android oraz iOS), jednak z uwagi na uwarunkowania prawne i techniczne, wyniki mobilnych pomiarów będą miały walor wyłącznie informacyjny.

W nowej wersji mechanizmu pojawiło się kilka istotnych dla użytkownika zmian. Najważniejsze z nich to: podniesienie maksymalnej mierzonej prędkości z 1 Gb/s do 2,5 Gb/s, zwiększenie dostępności aplikacji na różne systemy operacyjne (Windows i MacOS), wprowadzenie opcji automatycznych pomiarów sekwencyjnych, wyłączenie obowiązku rejestracji dla pomiarów o charakterze wyłącznie informacyjnym oraz wprowadzenie angielskiej wersji językowej aplikacji i serwisu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200