Nowe możliwości, nowe wyzwania

Tymczasem większość przedsiębiorców i szeroko pojętego środowiska biznesowego wciąż nie jest przygotowana do przejścia na nowy system adresów IPv6. Z badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską wspólnie z organizacją RIPE NCC (RIR), przydzielającą adresy IPv4 oraz IPv6 w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w części Azji Środkowej, wynika, że tylko 16% respondentów planuje w najbliższym czasie korzystanie z nowego protokołu IPv6. Zaledwie 30% europejskich instytucji wyraziło zaniepokojenie zmniejszającą się liczbą adresów IPv4. Zdecydowana większość dostawców usług internetowych (92%) nie widzi obecnie żadnego zagrożenia związanego z prognozami IANA.

Wyniki badań korelują z rzeczywistą sytuacją - protokół IPv6 jest obecnie stosowany przede wszystkim w obszarze usług tranzytowych, punktach wymiany ruchu internetowego (Internet eXchange Point), niektórych sieciach komórkowych 3G (ostatnie, duże testy przeprowadziła China Telecom) oraz w instytucjach rządowych, naukowych.

Nowe możliwości, nowe wyzwania

W ciągu najbliższych dwóch lat liczba adresów IPv4 się wyczerpie

Firmom i operatorom, sceptycznie podchodzącym do IPv6, protokół ten kojarzy się głównie z kosztami modernizacji sieci oraz problemami z kompatybilnością. Istnieje kilka rozwiązań pozwalających migrować do sieci IPv6. Obecnie, najczęściej wybieraną opcją jest podwójny stos (Dual Stack), gdzie urządzenia mogą pracować jednocześnie z adresacją IPv4 i IPv6. Inną opcją jest zastosowanie mechanizmu NAT464, bazującego wyłącznie na protokole IPv6 (w ten sposób obsługiwane są łącza między dostawcą a klientem). Sposobem pośrednim jest wykorzystanie rozwiązania DS Lite (Dual Stack Lite), którego działanie oparte jest na tunelowaniu pakietów.

Niechęć firm i operatorów do zmian podyktowana jest także faktem, iż niemal wszystkie treści i usługi w internecie są dostępne wyłącznie za pośrednictwem IPv4. Ponadto znaczna część użytkowników korzysta ze starszych wersji systemów operacyjnych, które nie obsługują protokołu IPv6 lub mają wbudowane istotne ograniczenia. Z IPv6 radzą sobie natomiast Windows 7, Vista, MacOS, Unix.

Ciekawą inicjatywę, mającą na celu rozpowszechnienie IPv6, podjęli najwięksi dostawcy treści w internecie. Google, Yahoo!, Microsoft myślą o utworzeniu wspólnej listy użytkowników, którzy mogliby uzyskiwać dostęp do ich witryn, używając protokołu IPv6. Google już teraz ma odpowiedni spis klientów, którzy w ten sposób mogą korzystać z serwisów YouTube, Search, Docs, Gmail, News i Maps.

W czerwcu br. swoją obietnicę z początku 2010 r. zrealizowali inżynierowie Facebooka. W tym popularnym serwisie społecznościowym zaimplementowano obsługę protokołu IPv6, wykorzystując równocześnie LISP (Locator/ID Separation Protocol), mechanizm pozwalający znacznie ograniczyć wielkość tabel routingu i tym samym usprawnić przesyłanie pakietów w internecie. Według przedstawicieli Facebooka, pozwoli to na szybsze wdrażanie usług związanych z IPv6.

Inicjatywa globalnych dostawców treści nakłada się na apele Johna Currana, szefa American Registry for Internet Numbers (ARIN). Curran dąży do tego, aby do 1 stycznia 2012 r. wszystkie amerykańskie ogólnodostępne strony WWW obsługiwały protokół IPv6.

Mimo dość powolnej adaptacji protokołu IPv6 pewne jest, że jego starszy odpowiednik w niedalekiej przyszłości stanie się niewystarczający do obsługi stale rosnącej, globalnej sieci. Wówczas regiony, które zdecydują się na wprowadzenie odpowiednich zmian, już teraz zyskają przewagę w walce o nowych klientów, atrakcyjniejsze usługi czy bogatszą ofertę.


TOP 200