Nowe możliwości, nowe wyzwania

SIP trunking łączy

Usługą, która pozwala wyeliminować potrzebę inwestycji przedsiębiorców we własne, tradycyjne centrale telefoniczne PBX (TDM) jest SIP trunking. Dzięki niej sieć firmowa zostaje połączona z infrastrukturą IP operatora, a rozmowy głosowe przeprowadzane są z wykorzystaniem technologii VoIP (Voice over IP). SIP trunking, oparty na protokołach SIP i RTP, stwarza możliwość udostępnienia firmom funkcjonalności znanej z rozbudowanych systemów Unified Communications (tele- i wideokonferencje, przesyłanie danych, opcje multimedialne, nagrywanie rozmów itp.). Dzięki wykorzystaniu sieci IP daje również znaczne oszczędności. Specjaliści szacują, że SIP trunking może obniżyć koszty komunikacji nawet o 40%, a według prognoz Infonetics Research, usługi oparte na SIP trunkingu w latach 2008-2013 będą wzrastać w tempie 89% rocznie. Analitycy z Nemertes Research przekonują zaś, że 65% dużych przedsiębiorstw używa lub zamierza stosować usługi SIP trunking w najbliższej przyszłości.

Nowe możliwości, nowe wyzwania

SIP trunking – komunikacja IP w firmie i na zewnątrz

W Polsce rynek SIP trunkingu jest we wczesnej fazie rozwoju, usługa udostępniana jest przede wszystkim lokalnym operatorom przez większe telekomy. Oparcie firmowego systemu komunikacji na łączach IP stwarza dodatkowo pewne wymagania wobec przedsiębiorców. Muszą oni dysponować odpowiednim pasmem i centralami IP PBX. Mimo że inwestycje w te narzędzia mogą się zwrócić w szybkim tempie (zależy od specyfiki działalności danej spółki), to w wielu przypadkach początkowy czynnik finansowy stanowi poważną przeszkodę przed wdrożeniem usługi.

Inne obawy przedsiębiorców wiążą się z brakiem świadomości w kwestii bezpieczeństwa połączeń (IP, internet) oraz jakości rozmów. Operatorzy starają się zapewnić jak największy stopień bezpieczeństwa SIP trunkingu, stosując przy tym wydzielony VLAN w łączu dostępowym czy mechanizmy VPN MPLS w sieci firmowej. Klienci mogą także uzyskać dodatkowe szyfrowanie komunikatów sygnalizacyjnych SIP oraz rozmów (IP Sec).

Jakość połączeń głosowych bezpośrednio zależy od szerokości dostępnego pasma i zastosowanych kodeków (np. G.711 lub G.729). Operatorzy udostępniają wsparcie mechanizmów QoS (Quality of Service), co powinni mieć na uwadze potencjalni klienci.

Usługę SIP trunkingu ma w swojej ofercie coraz większa grupa operatorów telekomunikacyjnych, również tych mniejszych. Z usług tych mogą korzystać klienci m.in. Netii, Exatela, FreecoNet.

6:4 dla IP

Przynajmniej od kilku lat członkowie IANA (Internet Assigned Numbers Authority) ostrzegają przed wyczerpującą się pulą adresów protokołu IPv4 i związanym z tym niebezpieczeństwem destabilizacji działania globalnej sieci. Według najnowszych danych liczba wolnych adresów wynosi ok. 220 mln (5%) i ma zostać w całości przydzielona już w czerwcu 2011 r. Prognozy RIR (Regional Internet Registry), organizacji zajmującej się zarządzaniem numeracją IP w poszczególnych regionach świata, są bardziej optymistyczne (luty 2012 r.), choć i one nie pozostawiają złudzeń co do przyszłości IPv4.


TOP 200