Nowe, mobilne oblicze Linuksa

Chociaż jądro systemu Linux nie było projektowane z myślą o smartfonach czy tabletach, to wprowadzono do niego w ostatnim czasie wiele rozwiązań, które wspierają właśnie te urządzenia. Dzieje się to głównie za sprawą producentów takich urządzeń i powoduje, że powstają nowe projekty open source zmieniające oblicze oraz przeznaczenie tego systemu.

„Żaden z producentów rozwiązań IT nie może się dzisiaj obyć bez Linuksa, chyba że są to takie podmioty, jak Microsoft, Apple czy BlackBerry", mówi Zemlin (dyrektor wykonawczy w Linux Foundation). Jądro systemu Linux jest obecnie modyfikowane częściej niż kiedykolwiek wcześniej. Ocenia się, że każdego dnia w jądrze pojawia się 171 nowych opcji. Wiele z nich dotyczy obsługi urządzeń mobilnych.

Organizacja Linux Foundation opublikowała raport "Who Writes Linux", w którym podaje, kto obecnie przyczynia się najbardziej do rozwoju systemu Linux. Raport śledził poprawki, jakie zostały wprowadzone do systemu Linux w okresie od marca 2013 (gdy pojawił się Linux 3.3) do czerwca (gdy pojawił się Linux 3.10). W tym czasie w jądrze systemu Linux pojawiły się nowe opcje zaprojektowane przez 1100 developerów pracujących w 225 firmach.

Zobacz również:

  • Najgorsze nawyki podczas pracy z komputerem - czego unikać?
  • Wysoki poziom adopcji iOS 16 na kilka dni przed premierą iOS 17

Takie firmy jak Linaro, Samsung i Texas (mające w swoich ofertach urządzenia mobilne) wprowadziły razem w ostatnim roku do jądra systemu Linux dużo więcej poprawek niż rok wcześniej. Aż 11% wszystkich poprawek wprowadzonych do jądra Linuksa było dziełem właśnie tych firm (rok wcześniej było to 4%). Bardzo aktywna w tym obszarze jest też firma Google.

Należy pamiętać o tym, że Linux jest rozwijany inaczej niż standardowe systemy operacyjne. To oprogramowanie open source, które jest rozwijane w modelu wspólnotowym. Poza tym sam Linux jako taki nie jest właściwie systemem operacyjnym, choć może on być używany jako rdzeń systemu zarządzającego np. urządzeniem sieciowym czy  pamięcią masową.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200